لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۶ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۰۵

شفایافته‌گان کووید-۱۹ دوباره در معرض ابتلا و حامل این بیماری می‌باشند؟


یک کارمند صحی با لوله آزمایش ویروس کرونا در کوریای جنوبی

یک مطالعۀ جدید در کوریای جنوبی نشان می‌دهد، به نظر می‌رسد افرادی که قبلاً از بیماری ویروسی کووید-۱۹بهبود یافته‌اند و در آزمایش مجدد مثبت بوده‌اند، نمی‌توانند دوباره به این بیماری مبتلا شوند و یا دیگران را مبتلا کنند.

قبلاً در کوریای جنوبی نگرانی‌ها در مورد سرایت دوباره این بیماری به کسانی از آن شفا یافته‌اند، وجود داشت.

به نوشته مجلۀ مستقل ساینس نیوز، بر اساس گزارش مرکزهای کنترول و جلوگیری از بیماری‌های ساری کوریای جنوبی که (۱۹ می) نشر شد، نمونه‌های خون افرادی که این بیماری را گذرانیده‌اند، نشان می‌دهد که آن‌ها حامل ویروس سرایت کننده، نیستند.

لوله آزمایش ویروس کرونا
لوله آزمایش ویروس کرونا

این یافته‌ها نشان می‌دهد که آزمایش‌های انجام شده روی مواد ژنتیک ویروس‌های غیر عفونی به این معنی است که این افراد با وصف مثبت بودن در حال حاضر آلوده نیستند و نمی‌توانند ویروس کرونا را به دیگران انتقال دهند.

در این مطالعه، محققان نمونه‌های خون کسانی را مطالعه کردند که بیماری ویروسی کووید-۱۹ را گذشتانده‌اند. تقریباً همۀ این افراد آنتی بادی‌هایی خنثی کننده را داشتند که می‌تواند مانع از ورود ویروس کرونا به سلول‌ها حداقل در کوتاه مدت شده و شخص را از ابتلای مجدد به این ویروس محافظت کند.

سازمان صحی جهان تا هنوز در مورد این مطالعه ابراز نظر نکرده، اما انجلا رسموسن متخصص ویروس شناسی پوهنتون کولمبیای امریکا، نتایج این مطالعه را یک خبر خوش خوانده گفته است، به‌نظر می‌رسد، افراد مجدداً به ویروس کرونا مبتلا نمی‌شوند و این ویروس دوباره فعال نمی‌شود.

دفتر مرکزی شرکت بیوتکنولوژی مدرنا در امریکا
دفتر مرکزی شرکت بیوتکنولوژی مدرنا در امریکا

در این حال، شرکت بیوتکنولوژی مدرنا دوشنبه (۱۸ می) گفت که واکسین تجربی این شرکت برضد بیماری ناشی از ویروس کرونا، برای نخستین بار در ایالات متحدۀ امریکا آزمایش شده و این واکسین آنتی بادی‌های محافظتی را در برابر این بیماری در بین داوطلبان، تولید کرده است.

واکسین شرکت بیوتکنولوژی مدرنا یکی از ۱۰۰ واکسینی است که برای محافظت انسان در برابر ویروس کرونا، تحقیقات روی آن ادامه دارد.

کووید-۱۹ بیماری ویروسی است که با نشانه‌های تب، سرفۀ خشک و تنگی نفس به همراه است. مقام‌های صحی توصیه می‌کنند که برای پیشگیری از ابتلا به آن باید دستان با صابون حداقل برای ۲۰ ثانیه چندین بار در روز، شسته شوند. همچنان آنان بر رعایت فاصلۀ جسمی تأکید می‌کنند.

XS
SM
MD
LG