لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۶ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۴۳

نخستین مرحلۀ بازگشایی مکاتب در کوریای جنوبی عملی می‌شود


به‌دنبال قیودات سخت‌گیرانه، کوریای جنوبی، نخستین مرحلۀ بازگشایی مکاتب را تجربه می‌کند.

به‌دنبال بیش از دو ماه تأخیر به‌خاطر جلوگیری از همه‌گیری ویروس کرونا، سر از امروز(۲۰ماه می) لیسه‌های عالی در کوریای جنوبی باز شدند، اما شاگردان باید قواعد شدید را در نظر بگیرند.

این نخستین مرحلۀ بازگشایی همه مکاتب در کوریای جنوبی تحت قواعدی است که پوشیدن ماسک، پاک کردن میزها توسط شاگردان و حفظ فاصلۀ مصون یک متری بین میزها را در بر می‌گیرد.

همچنان برای جلوگیری از وقایع احتمالی در مکاتب، شاگردان باید درجۀ حرارت بدن شان را بررسی کرده و در صورت مثبت بودن آزمایش ویروس کرونا در یک مکتب، دروس آن به صنف‌های آنلاین تغییر خواهد یافت، تا شاگردان مصون باشند.

برای جلوگیری از وقایع احتمالی در مکاتب، شاگردان باید درجۀ حرارت بدن شان را بررسی شود.
برای جلوگیری از وقایع احتمالی در مکاتب، شاگردان باید درجۀ حرارت بدن شان را بررسی شود.

در چین که همه‌گیری ویروس کرونا در ماه دسمبر از شهر ووهان آغاز شد، مقام‌ها می‌گویند، به مبارزه با موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در ولایت شمال- شرقی جیلین ادامه می‌دهند. به گفتۀ مقامات به تاریخ ۱۹ ماه می، هیچ مورد مرگ‌ومیر در چین گزارش داده نشده و صرف ۸۷ تن در حال معالجه اند.

به گفتۀ مقام‌های صحی چین، از بین بیش از ۸۲۹۶۰ مورد ابتلا به ویروس کرونا، در مجموع شمار مرگ‌و‌میر بیش از ۴۶۳۰ تن بوده است.

اما کارشناسان و منتقدان به این باورند که آمار واقعی مرگ‌ومیر در چین بیشتر از آمارهای رسمی است. آنان می‌گویند که حکومت چین رسانه‌های این کشور را کنترل می‌کند.

کارشناسان و منتقدان به این باورند که آمار واقعی مرگ‌ومیر در چین بیشتر از آمارهای رسمی است.
کارشناسان و منتقدان به این باورند که آمار واقعی مرگ‌ومیر در چین بیشتر از آمارهای رسمی است.

در حالیکه ایالات متحدۀ امریکا به‌سوی کاهش محدویت‌های وضع‌شده به خاطر جلوگیری از همه‌گیری ویروس کرونا در حرکت است، به تاریخ ۱۹ ماه می تعداد مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کووید-۱۹ در آن کشور حدود ۹۲ هزار تن گزارش داده شده است.

همچنان ایالات متحدۀ بر سازمان صحی جهان (WHO) فشار آورده است تا شیوع همه‌گیری ویروس کرونا را کنترل کند.

سازمان صحی جهان ۱۹ می با "ارزیابی بی‌طرفانه، مستقل و جامع" در مورد واکنش جهانی به همه‌گیری ویروس کرونا، از جمله نقش ادارۀ صحت سازمان ملل متحد، موافقت کرد.

اما در سایر نقاط جهان، نگرانی در مورد شیوع همه‌گیری ویروس کرونا در برازیل افزایش یافته است.

براساس گزارش وزارت صحت برازیل، ۱۹ می، رقم بی‌سابقۀ مرگ‌ومیر ۱۱۷۰ تن در آن کشور ثبت شد. تا اکنون در نتیجۀ بیماری ناشی از ویروس کرونا در این کشور با جمعیت بیش از ۲۱۰ میلیون، بیش از ۱۷۹۷۰ تن جان داده اند.

تا اکنون در نتیجۀ بیماری ناشی از ویروس کرونا در برازیل، بیش از ۱۷۹۷۰ تن جان داده اند.
تا اکنون در نتیجۀ بیماری ناشی از ویروس کرونا در برازیل، بیش از ۱۷۹۷۰ تن جان داده اند.

بسیاری از کشورهای تلاش دارند محدودیت‌های وضع شده را به تدریج رفع کنند. اما مقام‌های صحی و برخی از رهبران گفته اند که با افزایش فعالیت‌های روزمره، احتمال دارد موج جدید ویروس شیوع یابد.

کووید-۱۹ بیماری ویروسی است که با نشانه‌های تب، سرفۀ خشک و تنگی نفس به همراه است. مقام‌های صحی توصیه می‌کنند که برای پیشگیری از ابتلا به آن باید دستان با صابون حداقل برای ۲۰ ثانیه چند بار در روز، شسته شوند. همچنان آنان بر رعایت فاصلۀ جسمی تأکید می‌کنند.

XS
SM
MD
LG