لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۶ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۱۴

امریکا و روسیه بلندترین آمار رسمی ابتلا به کرونا را در جهان دارند


آرشیف، آزمایشگاه ویروس کرونا در امریکا

ایالات متحدۀ امریکا و روسیه بلندترین رقم تائید شدۀ ابتلا به ویروس کرونا را در سطح جهان دارند. به تاریخ (۲۰ می) امریکا بلندترین آمار رسمی مرگ‌ومیر ناشی از این ویروس را جهان داشت.

اما روسیه براساس آمار تلفات ناشی از ویروس کرونا در ردیف نزدهم در جهان قرار دارد.

آمار ارائه شده توسط روسیه به طور فزاینده تحت نظر کارشناسان قرار دارد و آن‌ها گمان می‌کنند که در روش ارائۀ ارقام توسط مسکو "چیزی کاملاً درست" نیست.

آیا ایالات متحده امریکا مرگ‌و‌میر ناشی از ویروس کرونا را بیشتر و روسیه آن را کمتر حساب می‌کند؟

دفن جسدهای بیماران ویروس کرونا در نیویارک، امریکا
دفن جسدهای بیماران ویروس کرونا در نیویارک، امریکا

در سراسر جهان اکثر کشورها تلاش می‌کنند، برای طبقه‌بندی مرگ‌و‌میر ناشی از ویروس کرونا دستورالعمل‌های سازمان صحی جهان را رعایت کنند، تا مرگ ناشی از بیماری کووید-۱۹ به یک بیماری دیگر طور مثال سرطان و یا سایر امراض طرق تنفسی، منسوب نشود.

ستیون وان گچت، متخصص ویروس شناسی در موسسۀ مرکزی صحت عامۀ بلژیک "ساینسانو" می‌گوید: "هنگام مطالعه بیماری‌های همه‌گیر، تا حد ممکن باید نخست محاسبه صورت بگیرد، بعد آمار به‌طور مشخص طبقه‌بندی شود."

در ایالات متحده، مركز كنترل و جلوگیری از بیماری‌ها که مرجع اصلی حکومت در زمینۀ صحت و عکس‌العمل در برابر بیماری‌هاست می‌گوید، آمار ارائه شده براساس ارقامی‌ است که از همۀ ۵۰ ایالت امریكا وارد سیستم ملی آمار حیاتی در این کشور می‌شود.

اما در روسیه، مسئله اساسی بر اساس شواهد این است که در بسیاری موارد، مرگ‌و‌میر ناشی از ویروس کرونا به‌سایر امراض و یا شرایط منسوب شده است.

روسیه، داکتران حین تدوای بیماران ویروس کرونا
روسیه، داکتران حین تدوای بیماران ویروس کرونا

منتقدان به این باورند که مقام‌های روسیه آمار مرگ‌ومیر ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا را خیلی کمتر جلوه می‌دهند.

یلنا مالینینکووا، رئیس ادارۀ بیماری‌های ساری وزارت صحت روسیه، به تاریخ (۴ می) استدلال کرد که مرگ‌ومیر کم در آن کشور ناشی از آزمایش و تشخیص سریع است. در روسیه ۷.۵ میلیون آزمایش ویروس کرونا صورت گرفته است.

کارشناسان و منتقدان به این باورند که آمار واقعی مرگ‌ومیر در چین نیز خیلی بیشتر از آمار رسمی ارائه شده است. به عقیدۀ منتقدان، حکومت کمونیست چین رسانه‌های این کشور را کنترل می‌کند.

XS
SM
MD
LG