لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۹ کابل ۰۰:۴۴

خواست امریکا از ائتلاف جهانی برای مبارزه علیه داعش در افغانستان و جهان


آرشیف، یک جنگجوی داعش با بیرق این گروه

در حالیکه گروه تندرو دولت اسلامی یا داعش مسئولیت حمله بر مسجد جامع وزیر محمد اکبر خان در شهر کابل را به عهده گرفت، مایک پامپئو وزیر خارجهٔ امریکا از متحدان خود خواست که مبارزه با این گروه را تسریع بخشند.

در حملهٔ روز سه‌شنبه بر مسجد جامع وزیر محمد اکبر خان دو نفر به شمول مولوی ایاز نیازی امام مسجد کشته و ۸ تن دیگر زخمی شدند.

این گروه در اعلامیه‌ای که دیروز پنج‌شنبه در این مورد در صفحهٔ انترنیتی خود منتشر کرده گفته که به خاطری این امام مسجد را هدف گرفته که از حکومت حمایت می‌کرد.

جسد مولوی نیازی دیروز پنج‌شنبه در محوطه همان مسجد به خاک سپرده شد.

اشتراک هزاران تن در مراسم نماز جنازه داکتر ایاز نیازی
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:10 0:00

در این حال، رهبران ائتلاف بین‌المللی بر ضد گروه داعش دیروز پنج‌شنبه نشستی را برگزار کردند.

امریکا و ایتالیا رهبری این نشست را به عهده داشتند که از طریق ویدیو کنفرانس برگزار شده بود.

مایک پومپئو وزیر خارجه امریکا در این نشست گفت، مبارزهٔ امریکا بر ضد گروه داعش ادامه دارد.

امریکا مسئولیت حمله بر یک شفاخانه زایشگاه در شهر کابل را بر گروه داعش انداخت و گفت که این گروه می‌خواهد که بر پروسه صلح میان طالبان و حکومت افغانستان لطمه برساند.

مایک پومپیو وزیر خارجه امریکا
مایک پومپیو وزیر خارجه امریکا

مایک پومپئو در جلسهٔ دیروز پنج‌شنبه به حمله شفاخانهٔ زایشگاه در کابل اشاره کرده گفت: "ما باید ریشه داعش را قطع کنیم و با مناطق آزاد شده از کنترول این گروه در سوریه و عراق کمک کنیم. ما همه می‌دانیم که داعش برای دهشت افگنی خود هیچ مرز را نمی‌شناسد. این گروه در ماه گذشته در یک شفاخانه در افغانستان دست به کشتار جمعی زد. در آن شفاخانه همه مردمان بیگناه، زنان باردار و کودکان نوزاد را هدف گرفت. این شیوه گذشتهٔ گروه داعش است."

ابوبکر البغدادی رهبر گروه داعش سال پیش کشته شد.

دونالد ترمپ رئیس جمهوری امریکا پس از آن، پیروزی ایالات متحده بر گروه داعش را اعلام کرد.

پیش از آن این گروه در سوریه و عراق مناطق وسیع را تصرف کرده و اعلان خلافت اسلامی کردند.

مایک پومپیو وزیر خارجهٔ امریکا بعد از این نشست در حساب تویترش نوشت که ایالات متحده و ۸۱ کشور به طور مکمل برای شکست دادن گروه داعش متعهد شده اند.

حملات گروه تندرو دولت اسلامی یا داعش در این اواخر در کابل افزایش یافته و این گروه بیشتر غیرنظامیان، کارکنان رسانه ها و اقلیت‌ شیعه را هدف می‌گیرند.

پیش از انفجار روز سه‌شنبه در مسجد وزیر محمد اکبر خان، افراد این گروه روز یکشنبه ماینی را در کنار سرک جاجا کرده بود که در نتیجهٔ انفجار آن دو کارمند تلویزون خورشید کشته و ۷ تن دیگر آن‌ها زخمی شدند.

مسئولیت این حمله را هم داعش به عهده گرفت.

XS
SM
MD
LG