لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۲ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۰:۴۲

'شهید' خواندن بن لادن توسط عمران خان و موجی از انتقادها


عمران خان صدراعظم پاکستان

عمران خان صدراعظم پاکستان به‌خاطر "شهید خواندن بن لادن" طراح اصلی حملات تروریستی یازدهم سپتمبر بر امریکا با موجی از انتقادهای شدید روبه‌روشد.

صدراعظم پاکستان به‌خاطر شهید دانستن اسامه بن لادن رهبر کشته شدۀ شبکه القاعده سخت مورد انتقاد قرار گرفت.

عمران خان هنگام سخنرانی دیروز خود در پارلمان که از طریق تلویزیون مستقیماً نشر شد درتماس با روابط واشنگتن و اسلام‌آباد اسامه بن لادن را شهید خواند.

عمران خان صدراعظم پاکستان در هنگام سخنرانی از طریق تلویزیون
عمران خان صدراعظم پاکستان در هنگام سخنرانی از طریق تلویزیون

او گفت بعد از این‌که نیروهای خاص امریکا اسامه بن لادن را درسال ۲۰۱۱ در ایالت خیبرپختونخوا به گفته وی "شهید" کردند، این یک شرمساری بزرگ برای پاکستان بود و مردم جهان بعد از این واقعه پاکستان را نکوهش کردند.

عمران خان حملۀ نیروهای امریکایی بر پناگاه بن لادن در ایبت آباد را تجاوز بر حریم پاکستان عنوان کرد و مقام‌های وقت پاکستان را محکوم نمود که چرا بن لادن را هنگامی‌که در این کشور زندگی می‌کرد به امریکا نسپرده بودند.

با این‌که در گذشته هم برخی سیاسیون پاکستان حمله بر پناگاه بن لادن در ایبت آباد را تجاوز برحریم و حاکمیت این کشور دانسته محکوم کرده بودند؛ ولی این اولین بار است که صدراعظم پاکستان، بلندترین مقام سیاسی کشور از طراح حملات تروریستی یازدهم سپتمبر بر امریکا ستایش می‌کند.

اسلام‌آباد تا قبل از کشته شدن بن لادن درسال ۲۰۱۱ موجودیت وی در پاکستان را رد می‌کرد.

ولی برخی‌ها به این نظر اند که ادارۀ استخبارات این کشور ممکن از جای بودوباش وی خبر و به ارتباط پالیسی در افغانستان با شبکۀ القاعده همکاری داشت.

عمران خان که ازسوی منتقدین به‌خاطر حمایت از طالبان و دیگر گروه‌های تندرو گاهی "طالبان خان" خوانده می‌شود بعد از سخنرانی در پارلمان با موج انتقادهای شدید روبه‌رو شد.

خواجه آصف که درگذشته وزیردفاع و خارجۀ پاکستان بود در واکنش خود گفت که بن‌لادن یک تروریست بود ولی صدراعظم ما وی را شهید خواند.

خواجه آصف از رهبران حزب مسلم لیگ نوازشریف افزود که بن لادن درقتل هزاران نفر دست داشت.

سناتور مصطفی کوکهر سخنگوی حزب پیپلز پارتی پاکستان ازاین هم پا فراتر گذاشته عمران خان را یک تهدید به امنیت ملی پاکستان عنوان کرد.

مایکل کوگلمن از پژوهشگران مرکز مطالعات ویلسن در واشنگتن درتوییت خود نوشت که " شهید خواندن بن لادن ازسوی عمران خان به تلاش‌های پاکستان که می‌گوید این کشور دیگر از تروریزم حمایت نمی‌کند سخت صدمه می‌رساند."

XS
SM
MD
LG