لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۹ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۰۵

اداره ترمپ در مورد موضوع انعام روسیه به طالبان به اعضای جمهوریخواه کانگرس معلومات داد


جان رات­کلیف رئیس استخبارات ملی امریکا

اعضای جمهوریخواهِ کانگرس ایالات متحده که تازه به آن‌ها از گزارش‌ها در مورد وعدۀ پرداخت انعام از سوی روسیه به جنگجویان وابسته به طالبان در بدل کشتن نیروهای امریکایی و ائتلاف در افغانستان معلومات داده شده می‌گویند، اگر این گزارش‌ها واقعی باشند باید روسیه با عواقبِ مواجه شود.

مک تونبیری و لیز چینی دو عضو جمهوریخواهِ مجلس نمایندگان امریکا دیروز دوشنبه در اعلامیۀ گفتند: "از مدتی به این طرف روشن بوده که روسیه خواهان خیر امریکا در افغانستان نیست."

آن‌ها گفته اند بسیار مهم است که معلومات در مورد هدف قرار دادن نیروهای امریکایی از سوی روسیه و هر کشور دیگر با دقت و جدیت تعقیب شود.

مایکل مککال
مایکل مککال

مایکل مک­کالِ جمهوریخواه از تگزاس و ادم کیسینجر از ایلینوی در اعلامیۀ جداگانه گفته اند اگر این گزارش‌ها واقعیت داشته باشد از ادارۀ ترمپ می‌خواهند برای مسئول قرار دادن رژیم پوتین اقدام کند.

به گفتۀ این دو جمهوریخواه، به باور آنان قبل از اتخاذ هر اقدامِ انتقام جویانه، باید بررسی‌های مداوم صورت گیرد.

جان رات­کلیف رئیس استخبارات ملی، مارک میداوس رئیس دفتر ترمپ و رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی ایالات متحده در مورد گزارش‌های تازه منتشر شده به جمهوریخواهان معلومات ارائه کرده اند.

راتکلیف در اعلامیه‌ای گفته است: "هنوز هم تحقیقات استخبارات در مورد گزارش‌های تازه منتشر شده جریان دارد و متأسفانه افشاگری هایی بدون مجوز اکنون توانایی ما برای یافتن واقعیتِ کاملِ موضوع را خدشه دار ساخته است."

جان هوفمن سخنگوی وزارت دفاع امریکا هم در اعلامیۀ گفته که این وزارت به ارزیابیِ این معلوماتِ اسخباراتی ادامه داده است.

هوفمن گفته است تا امروز این وزارت شواهد تأیید شده در دست ندارد که صحت اتهامات تازه منتشر شده را تأیید کند.

اعضای حزب دموکرات و جمهوریخواه در کانگرس امریکا از مقامات ارشد استخباراتی خواهانِ ارائۀ معلومات به کانگرس در مورد این گزارش‌ها شده‌اند و شماری از آن‌ها پیشنهاد کرده اند که روسیه و رئیس جمهور آن کشور باید با عواقبِ رو به رو شوند.

دموکرات‌ها این سؤال را مطرح کرده اند که آیا رئیس جمهور ترمپ در تلاش‌هایش برای بهبود روابط با روسیه از تهدیدی که متوجه نیروهای امریکایی است چشم پوشی کرده است؟

قرار است ناوقت امروز به چندین عضو دموکرات مجلس نمایندگان امریکا، در مورد گزارش‌های اخیر معلومات ارائه شود.


رئیس جمهور دونالد ترمپ با جعلی خواندن خبر نیویارک تایمز گفته که از موضوع هیچ اطلاعی نداشته.

کیلی مک اینانی سخنگوی قصر سفید دیروز تأکید کرد که دلیل موضوع آن است که در حلقات استخباراتی در مورد صحت این ادعاها اجماع موجود نبوده است.

او می‌گوید: "اجماعی بین جامعه استخباراتی موجود نبود. در واقعیت نظریات متضاد بین حلقات استخباراتی در این مورد موجود بود و تا زمانیکه صحت آن تأیید نشده به رئیس جمهور ارائه نشد.

رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی ترمپ در اعلامیه‌ای دیروز خود گفته است، به ترمپ به این خاطر معلومات داده نشده که اطلاعات از سوی حلقات استخباراتی تأیید نشده است.

اما او افزوده که در صورت روشن شدن موضوع، ادارۀ ترمپ به شمول شورای امنیت ملی آمادۀ اقدام خواهد بود.


نیویارک تایمز که برای اولین بار در ۲۶ ماه جون از اتهامِ پیشنهادِ انعامِ روسیه به طالبان از قول منابع نامعلوم گزارش داد، امروز گفت، به ترمپ در ماه فبروری معلومات کتبی در این مورد داده شده بود، اتهامی که ترمپ رد کرده است.

نیویارک تایمز قبل از این گزارش داده بود که شورای امنیت ملی ایالات متحده در ماه مارچ، جلسۀ اضطراری را در مورد پاسخِ احتمالی به مسئله بعد از آن دایر کرد که مقامات استخباراتی و نیروهای خاص در افغانستان در آغاز ماه جنوری این نگرانی را مطرح کردند. اما در ادامه آمده که قصر سفید به شورای امنیت ملی اجازه نداد که در مورد اقدام کند.

رسانه‌های دیگر به شمول واشنگتن پُست نیز گزارش‌های را در مورد همین موضوع منتشر کرده و گفته اند منابع‌شان از موجودیت برنامۀ انعام سخن گفته اند.

روسیه و طالبان این گزارش‌ها را رد کرده اند.

واشنگتن پست دو روز پیش گزارش داد که گمان می‌رود همین انعام‌ها باعث کشته شدن چندین سرباز امریکایی در افغانستان شده باشد.

نیویارک تایمز در گزارش جداگانۀ گفت گمان می‌رود حداقل یک سرباز امریکایی در بدل همین انعام‌ها کشته شده باشد.

XS
SM
MD
LG