لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۱ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۴۲

اعلام آتش‌بس از سوی طالبان؛ باشندگان کابل نگران امنیت روزهای عید اند


آرشیف، آتش‌بس میان حکومت افغانستان و طالبان

با وجود اعلام آتش‌بس از سوی طالبان و حکومت افغانستان شماری از شهروندان این کشور دربارۀ چگونگی امنیت روزهای عید دیدگاه‌های گونه‌گون دارند.

شماری از باشندگان کابل نگران حمله از جانب بقیه گروه‌های مسلح مخالف دولت در روزهای عید هستند.

آنان می‌گویند، در صورت صلح با طالبان، نیروهای امنیتی باید ثابت کنند که توانایی جلوگیری حمله‌های گروه‌های دیگر هراس افگن را دارند.

یک روز پیش از عید قربان و اینجا شهر کابل. پولیس ایست‌های بازرسی را تقویت کرده و نیروهای بیشتر به چشم می‌خورند.

موترها و گاه گاهی هم افراد در داخل شهر بازرسی بدنی می‌شوند.

آرشیف، پولیس کابل
آرشیف، پولیس کابل

هرچند با اعلام آتش‌بس، ترس حمله از سوی طالبان در افغانستان کمتر شده اما باشندگان کابل هنوز هم نگران ناامنی‌ها در روزهای عید اند.

احمد یکی از این باشندگان کابل می‌گوید، داعش، لشکر طیبه و دیگر گروه‌های "هراس افگن" ممکن در روزهای عید دست به حمله بزنند.

او از نهادهای امنیتی می‌خواهد تا غافلگیر نشوند و بیشتر از پیش بیدار باشند.

احمد گفت: "از داعش، شبکه حقانی و دیگر گروه‌ها می‌ترسیم، تهدید وجود دارد، اینکه طالبان آتش‌بس کرده‌اند جای خوشحالی است اما نیروهای امنیتی باید غافل نشوند و بیشتر مواظب امنیت باشند."

کمیسیون حقوق بشر و ماموریت حمایت قاطع خواستار آتش‌بس در افغانستان شدند

گروه طالبان در سه روز عید قربان آتش‌بس اعلام کرد

در یکی از ایست‌های بازرسی پولیس با جوانی بنام محب روبرو شدم. او اما خلاف نگرانی احمد نسبت به آمادگی‌های نیروهای امنیتی برای تامین امنیت روزهای عید باورمند است.

محب می‌گوید: "به هر اندازه که امنیت گرفته شود و ایست‌های بازرسی ایجاد شود به همان اندازه وضعیت امنیتی بهبود می‌یابد، ان‌شالله روزهای عید در فضای امن سپری خواهد شد."

وزارت داخله‌ای افغانستان نیز از آمادگی تمام نیروهای امنیتی برای تامین امنیت مردم در روزهای عید خبر می‌دهد.

طارق آرین سخنگوی این وزارت با ارسال پیامی به رسانه‌ها می‌گوید: "نیروهای امنیتی در سرتاسر افغانستان آماده تامین امنیت شهروندان می‌باشند، با هر نوع عوامل ناامنی که باعث اخلال امن و نظم عامه شود، برخورد می‌کنند و به هیچ کسی اجازه‌ی اخلال امنیت داده نخواهد شد."

طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله افغانستان
طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله افغانستان

هرچند در دو سال اخیر سومین باری است که طالبان و حکومت افغانستان آتش‌بس می‌کنند اما در دو دهه‌ای اخیر بسیاری از عیدها در این کشور خونین بوده‌اند.

انتظار می‌رود که به دنبال تکمیل شدن روند تبادله‌ زندانیان میان حکومت افغانستان و طالبان، گفتگوهای بین‌الافغانی پس از عید قربان آغاز شود.

XS
SM
MD
LG