لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۱ سنبله ۱۳۹۹ کابل ۰۰:۵۴

منبع: قطر می‌خواهد تنها رسانه‌های داخلی گفت‌وگوهای صلح را پوشش دهند


آرشیف

یک منبع دیپلوماتیک حکومت افغانستان گفته، قطر نمی‌خواهد که رسانه‌های جهانی در گفت‌وگوهای صلح افغانستان را پوشش دهند.

یک منبع دیپلوماتیک افغانستان که به دلیل حساسیت موضوع نمی‌خواهد نامش فاش شود، به رادیوی آزادی گفت که قطر به‌عنوان میزبان گفت‌وگوهای صلح افغانستان نمی‌خواهد که رسانه‌های این مذاکرات را پوشش خبری دهند.

به گفته منبع، قطر می‌خواهد که تنها رسانه‌های داخلی این کشور گفت‌وگوهای صلح میان نمایندگان حکومت افغانستان و گروه طالبان را پوشش دهند، اما تصمیم این کشور دربارۀ پوشش رسانه‌های جهانی تا به حال نهایی نشده است.

این منبع دلیل محدودیت پوشش خبری این گفت‌وگوها را محرمیت محتوای مذاکرات صلح می‌داند.

قرار است این گفت‌وگوهای صلح هفتۀ آینده در قطر آغاز شود.

در همین حال، نهاد حمایت‌کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) می‌گوید وضع محدودیت بر پوشش رسانه‌ای این گفت‌وگوها مطابق خواست طالبان است.

مجیب خلوتگر رئیس اجرایی این نهاد روز چهارشنبه به رادیوی آزادی گفت که شماری از خبرنگاران افغانستان برای گرفتن ویزای قطر به سفارت این کشور در کابل رفته بودند، اما سفارت قطر خواست آنان را رد کرده و گفته که به درخواست گروه طالبان به رسانه‌ها اجازۀ حضور در محل گفت‌وگوهای صلح داده نمی‌شود.

مجیب خلوتگر رئیس اجرایی نی
مجیب خلوتگر رئیس اجرایی نی

آقای خلوتگر افزود: "بر اساس معلومات نهاد نی، طالبان خواستند که مذاکرات صلح بین‌الافغانی پشت درهای بسته برگزار شود و هیچ رسانه‌ای به مذاکرات دسترسی نداشته باشد. موضع ما و نی این است که این خواست خلاف قواعد بین‌المللی و قوانین افغانستان و توافقنامۀ امریکا با طالبان است."

حکومت افغانستان و طالبان به پرسش‌های رادیوی آزادی در این باره پاسخ ندادند.

این در حالی است که لویه جرگۀ مشورتی صلح که به روز جمعۀ گذشته برگزار شد، بر شفافیت گفت‌وگوها میان حکومت افغانستان و طالبان تأکید کرد.

اما پرسش اینجا است که عدم حضور رسانه‌ها در گفت‌وگوهای مستقیم میان نمایندگان حکومت و طالبان این روند را با چه انتقادهایی مواجه خواهد کرد.

شماری از خبرنگاران می‌گویند که عدم حضور رسانه‌ها در این گفت‌وگوها، نگرانی مردم در مورد مسایل عمده اثرگذار بر زندگی مردم را بیشتر می‌کند.

ذبیح‌الله خورشیدی، خبرنگار در کابل به رادیو آزادی گفت که اگر طرف‌های مذاکرات خواهان شفافیت این روند هستند، نباید جلو رسانه‌ها را بگیرند.

او افزود: "این برای افغانستان مهم است و برای آن زیاد انتظار کشیدند. روند صلح مربوط به خود افغان‌ها است، در جنگ‌های طولانی که گذشته، افغانستان قربانی داده‌اند. اگر به رسانه‌‌های جهانی اجازۀ حضور نمی‌دهند، حد اقل به رسانه‌های افغانستان اجازۀ حضور دهند تا این روند به گونۀ شفاف به مردم روشن شود."

سفارت قطر در افغانستان از اظهار نظر در این باره خودداری کرد.

XS
SM
MD
LG