لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۳۶

گفت‌وگوهای ابتدایی هیئت افغانستان و طالبان در قطر آغاز می‌شود


اعضای هیئت گفت‌وگو کننده صلح حکومت افغانستان با طالبان

قرار است مذاکرات ابتدایی بین حکومت افغانستان و طالبان در روزهای بسیار نزدیک در دوحه آغاز شود.

یک هیئت حکومت افغانستان در دوحه پایتخت قطر است و انتظار می‌رود که مذاکرات ابتدایی با هیئت طالبان بزودی آغاز شود.

عزیز الله دین محمد یک عضو شورای عالی مصالحه ملی افغانستان شام دیروز (۱۲ سنبله) به رادیو آزادی گفت، هیئت دیگر هم بزودی عازم قطر می‌شود.

آقای دین محمد افزود: "هیئت مذاکره کننده از این طرف بسیار یقین دارم که صبح بخیر، اگر صبح نشود به روز دیگر، در بسیار آینده نزدیک از کابل به دوحه خواهد رفت. تا هنوز هیئت در کابل است. یک هیئت مقدماتی‌شان رفته که شاید او مسایل مقدماتی را گپ بزند. لیکن هیئت در همین روزها ان‌شاالله طرف دوحه می‌رود."

عزیز الله دین محمد
عزیز الله دین محمد

قرار است عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان هم به دعوت حکومت قطر در چند روز دیگر به دوحه برود.

منابع نزدیک به طالبان در قطر به رادیو آزادی گفتند که مذاکرات صلح امکان دارد رسماً هفته آینده شروع شود و امکان دارد که مذاکرات تعارفی در همین هفته بین دو طرف صورت بگیرد.

هیئت مذاکره کننده حکومت افغانستان به قطر می‌رود

کی‌ها عضو هیئت جدید طالبان برای گفت‌وگوهای بین‌الافغانی اند؟

این منبع که به‌خاطر حساسیت موضوع نخواست نامش ذکر شود در مورد شروع شدن سریع مذاکرات صلح به رادیو آزادی گفت، دو عضو هیئت ۲۰ نفری مذاکره کننده طالبان محمد ثاقب که در رژیم طالبان رئیس ستره محکمه بود و مولوی عبدالکبیر معاون رئیس زون مشرقی طالبان به‌خاطر بدست آوردن پاسپورت و ویزه تا حال به دوحه نرسیده‌اند.

در هیئت ۲۰ نفری طالبان ۱۳ عضو شورای آن‌ها نیز شامل است که رهبری آن را شیر محمد عباس ستانکزی به عهده دارد.

زندانیان رها شده‌ی طالبان توسط حکومت افغانستان
زندانیان رها شده‌ی طالبان توسط حکومت افغانستان

طالبان قبلاً تأکید داشتند زمانی مذاکرات بین‌الافغانی را آغاز کنند که به اساس موافقت ۲۹ فبروری با ایالات متحده امریکا ۵ هزار زندانی آن‌ها که لیست آن‌ها را به حکومت سپرده‌اند، آزاد شوند.

از این لیست هنوز هم چند نفر آن‌ها در زندان بسر می‌برند، اما بعضی از منابع طالبان به رادیو آزادی گفتند که تمام زندانیان آن‌ها رها شده‌اند و شش نفری‌که در زندان هستند کسانی اند که بعضی از کشورهای خارجی مانند، استرالیا و فرانسه با آزادی آن‌ها مخالفت نشان داده‌اند.

XS
SM
MD
LG