لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۵۸

روند رهایی زندانیان 'بحث‌برانگیز طالبان' و کوماندوهای افغان تکمیل شد


زندانیان گروه طالبان که توسط حکومت افغانستان رها‌شده‌ اند.

شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید که مطابق لست گروه طالبان، تمام زندانیان این گروه آزاد شده‌اند.

پس از بحث‌‌های چند ماهه روند آزادی زندانیان میان حکومت افغانستان و گروه طالبان تکمیل شد.

جاوید فیصل سخنگوی شورای امنیت ملی این کشور در صفحه توییتر خود نوشته است که گروه طالبان تمام کماندوهای افغان را که نزد این گروه بودند، آزاد کرده‌اند.

آقای فیصل نوشته که حکومت افغانستان نیز تمامی زندانیان باقی‌مانده را از ۴۰۰ زندانی به استثنای زندانیانی که شرکای بین‌المللی این کشور مخالف آزادی آن‌ها هستند، رها کرده است.

آقای فیصل افزوده است، تلاش‌های دیپلوماتیک در مورد آزادی زندانیان دیگر طالبان نیز ادامه دارد و حکومت افغانستان امیدوار است که گفت‌وگوهای رو در رو بی‌درنگ آغاز شوند.

منبع: آخرین زندانی "خطرناک" طالبان از زندان پلچرخی آزاد شد

گفت‌وگوهای ابتدایی هیئت افغانستان و طالبان در قطر آغاز می‌شود

درهمین حال حاجی عزیزالله دین محمد معاون شورای عالی مصالحه ملی به رادیو آزادی گفته است، زندانیانی که فرانسه و استرالیا با آزادی آن‌ها مخالفت کرده‌اند، به قطر انتقال داده خواهند شد.

عزیزالله دین محمد، معاون شورای عالی مصالحه ملی
عزیزالله دین محمد، معاون شورای عالی مصالحه ملی

آقای دین محمد می‌گوید: "موضوع شماری از زندانیان به ویژه ۶ یا ۷ زندانی که استرالیا و فرانسه درمورد رهایی آن‌ها اعتراض کرده بودند، آن‌ها به قطر منتقل می‌شوند. این موضوع تا حدی حل شده و وزارت خارجه هم گفته بود که با فرانسه در این مورد به تفاهم رسیده، اما با استرالیا هنوز تفاهم نشده است."

در همین حال یک منبع آگاه در حکومت افغانستان که به‌ دلیل حساسیت موضوع نمی‌خواهد نامش گرفته شود، به رادیو آزادی می‌گوید که "هفت زندانی بحث‌برانگیز گروه طالبان" که فرانسه و استرالیا با رهایی آن‌ها مخالفت نشان داده‌اند، به قطر انتقال می‌شوند و تحت نظارت امریکا خواهند بود.

این منبع می‌افزاید، این شش تن در صورت توافق میان افغانستان، فرانسه و استرالیا، دوباره به افغانستان آورده شده و رها خواهند شد.

این منبع جزئیات بیشتر در این مورد ارائه نکرد، اما می‌گوید که روی چگونگی انتقال و نگهداری‌ این شش زندانی در قطر، بحث‌ها ادامه دارند.

تلاش کردیم در مورد مبادله زندانیان و تکمیل این روند دیدگاه طالبان را نیز داشته باشیم اما سخنگویان این گروه به سوالات در این مورد پاسخ ندادند.

زندانیان رها شده‌ای طالبان توسط حکومت افغانستان
زندانیان رها شده‌ای طالبان توسط حکومت افغانستان

از سویی هم یک منبع آگاه حکومتی که صلاحیت مصاحبه با رسانه‌ها را در این باره ندارد، می‌گوید که هیئت مذاکره‌کنندۀ حکومت افغانستان فردا در قطر خواهد بود و با تیم گفت‌وگو‌کننده طالبان نشست تعارفی نیز خواهد داشت.

قرار است که پس از تکمیل روند مبادله زندانیان، گفت‌وگوهای میان افغانان آغاز شوند. محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان دیروز در دیدار با هیئت مذاکره‌کننده حکومت، ابراز امیدواری کرده که در مذاکرات هرچه زودتر روی آتش‌بس و کاهش خشونت توافق شود.

XS
SM
MD
LG