لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۷ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۰۲

هیئت‌های حکومت افغانستان و طالبان امروز یک نشست عمومی برگزار می‌کنند


نشست مقدماتی گفت‌وگوهای صلح افغانستان در قطر

مذاکرات مستقیم میان طالبان و هیئت افغانستان آغاز نشده و گروه‌های کاری دیشب هم روی مسایل تخنیکی گفت‌وگو کردند.

برای دومین شب پیهم، گروه‌های تماس هیئت افغانستان و طالبان در مذاکرات قطر مشغول گفت‌وگو بودند.

ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح عصر دوشنبه (۲۴ سنبله) به رادیو آزادی گفت که پیشرفت‌های زیادی تا حالا صورت گرفته است.

به‌گفتۀ خانم انوری تا اکنون مذاکرات رو در رو میان دو جانب آغاز نشده‌است. او در مورد گروه‌های تماس هم جزئیات داد.

بانو انوری افزود: "بیشتر کار این‌ها روی طرزالعمل کاری، اصول رفتاری داخل مذاکرات و آجندای مذاکرات است. روی بسیاری مسایل تفاهم صورت گرفته است."

ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح
ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح

نادر نادری یک عضو هیئت مذاکره کننده دولت افغانستان هم در تویترش تأیید کرد که گروه تماس دو جانب مذاکرات، در مورد طرزالعمل و اصول کاری بحث کردند و آن را برای ارائه به نشست عمومی که قرار است امروز (سه شنبه ۲۵ سنبله) برگزار شود، آماده کردند.

از جانب دیگر محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در پیامی شام دوشنبه به رادیو آزادی گفت که در نشست این روز، روی اصول کاری نشست‌های بعدی و جدول زمانی مذاکرات بحث شد.

پس از ماه‌ها انتظار و تلاش، نخستین گفت‌وگو بین افغانان روز شنبه (۲۲ سنبله) در دوحه پایتخت قطر آغاز شد.

'مذاکرات هیئت‌های حکومت افغانستان و طالبان به تأخیر افتاد'

زلمی خلیل‌زاد وارد پاکستان شد

واکنش‌های تند به اظهارات اخیر وزیر دفاع پیشین پاکستان

اعضای هیئت مذاکره کننده دولت افغانستان می‌گویند که در بسیاری مسایل با طالبان تفاهم وجود دارد و همدیگر پذیری در گفت‌وگوها دیده می‌شود.

اعضای هیئت مذاکره کننده حکومت افغانستان در لویه جرگه مشورتی صلح
اعضای هیئت مذاکره کننده حکومت افغانستان در لویه جرگه مشورتی صلح

حکومت افغانستان، خواهان آتش‌بس از جانب طالبان است، اما این گروه تا اکنون به درخواست‌های حکومت پاسخ مثبت نداده‌است.

طالبان در گذشته استدلال کرده‌اند که آتش‌بس جزئی از مسایل مورد بحث در مذاکرات خواهد بود و پیشاپیش به اجرا گذشته نخواهد شد.

هزاران کیلومتر دورتر از دوحه، وزیران خارجه امریکا و قطر در دیدار روز دوشنبه‌شان در واشنگتن، مذاکرات بین افغانان را یک دستاورد بزرگ خواندند.

مایک پومپیو وزیر خارجۀ امریکا که در روز نخست نشست دوحه اشتراک کرده بود، به روز دوشنبه گفت، همکاری‌ها و تلاش‌های قطر برای آغاز گفت‌وگوهای بین افغانان خیلی قابل ستایش است.

دیدار مایک پومپیو وزیر خارجه امریکا (راست) با عبدالرحمن الثانی وزیر خارجه قطر در واشنگتن
دیدار مایک پومپیو وزیر خارجه امریکا (راست) با عبدالرحمن الثانی وزیر خارجه قطر در واشنگتن

آقای پومپیو می‌گوید: "ما از همکاری شما برای رفاه و صلح پایدار در افغانستان تمجید می‌کنیم. این یگانه راه است که قطر آن را برای ثبات منطقه انجام داده‌است."

در نشست دوشنبه در واشنگتن، محمد بن عبدالرحمن الثانی وزیر خارجه قطر هم گفت که کشورش از میزبانی مذاکرات بین افغانان خیلی خرسند است.

آقای الثانی افزود: "چیزی که حالا واضح شده همین است که پیشرفت‌های قابل توجه در راستای صلح افغانستان صورت گرفته، آغاز گفت‌وگوها به سوی مصالحه که قطر از میزبانی آن خیلی خرسند است، نشان‌دهندۀ دستاورد تاریخی است."

روز دوشنبه، زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ ویژه امریکا برای صلح افغانستان هم در پاکستان بود و با مقام‌های آن کشور از جمله عمران خان صدراعظم و قمر جاوید باجوه لوی درستیز دیدار کرد.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان
زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان

خلیلزاد که مبتکر اصلی گفتگوهای امریکا با طالبان بود، از پاکستان به خاطر نقشش در پروسۀ صلح افغانستان سپاس‌گذاری کرده‌است.

زلمی خلیل‌زاد دوشنبه پس از دیدار با مقام‌های پاکستانی به دهلی نو رفت تا با مقام‌های هندی در مورد گفت‌وگوهای بین افغانان و پیشرفت‌ها گفت‌وگو کند.

XS
SM
MD
LG