لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۵۷

چهارمین روز درگیری‌های ارمنستان و آذربایجان؛ ده‌ها تن کشته شده‌اند


درگیری آذربایجان و ارمنستان

در حالی‌که درگیری‌ها در اطراف منطقۀ مورد نزاع نگورنو قره‌باغ ادامه دارد، نیروهای آذربایجان و قوای ارمنی تبارها دیروز نیز به تبادلۀ آتش به شمول حملات راکتی و توپخانه ادامه دادند.

این زدوخوردها خطر وسعت یافتن جنگ و کشانیده شدن قدرت‌های منطقوی مانند روسیه و ترکیه را محتمل ساخته است.

روسیه و کشورهای غربی خواهان توقف فوری خشونت‌ها شده‌اند. زدوخوردهای چهار روز گذشته در منطقۀ نگورنو قره‌باغ تلفات و ویرانی‌های را در بر داشته است.

به شمول غیر نظامیان در این درگیری‌ها ده‌ها تن کشته و صدها تن دیگر زخمی شده‌اند.

این درگیری‌ها شامل حملات طیاره‌های بی‌پیلوت از هر دو جانب، تانک‌ها، هلیکوپترها و سیستم‌های مختلف راکتی بوده‌است.

ویرانی‌های بجا مانده پس از درگیری آذربایجان و ارمنستان
ویرانی‌های بجا مانده پس از درگیری آذربایجان و ارمنستان

این خشونت‌ها بدترین خشونت‌ها در چندین سال بوده و احتمالاً بدترین زدوخوردها بعد از آتش‌بسی سال ۱۹۹۴ که یک جنگ مستقیم میان آذربایجان و ارمسنتان را متوقف ساخته بود.

هر دو جانب دیروز حملات از جهت‌های مختلف در امتداد خط صفری میان قوای ارمنی و آذری را تأیید کردند.

این درگیری‌ها خطر کشانیده شدن روسیه به این جنگ را محتمل به نظر می‌رساند، کشوری‌که عضو یک اتحاد امنیتی با ارمنستان است. ترکیه به نوبۀ خود گفته است در این جنگ از آذربایجان با هر منبع دست داشته حمایت خواهد کرد.

در حالی‌که نگرانی‌ها عمیق‌تر می‌شوند، وزارت خارجۀ روسیه از گزارش‌های یاد کرده که گویا جنگجویان از سوریه و لیبیا برای جنگ به نگورنو قره‌باغ فرستاده شده‌اند.

در روزهای گذشته گزارش‌های تأیید نا شده در این مورد موجود بود که گویا ترکیه جنگجویان را از سوریه به آذربایجان فرستاده است.

وزارت دفاع آذربایجان دیروز در اعلامیۀ گفت درگیری‌های شدید ادامه دارد و افزود عملیات‌های نظامی در امتداد تمام خط مقدم جنگ در راه است.

شوشان ستیپانیان سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان در صفحه فیس‌بوکش نوشت، حملات توپخانه در حال حاظر در خط مقدم جنگ در نگورنو قره‌باغ ادامه دارد.

روسیه و کشورهای غربی خواهان خویشتنداری دوجانب شده‌اند و کرملین از همه کشورها مخصوصاً ترکیه خواسته است، جوانب درگیر را به آتش‌بس و برگشت به دیپلوماسی ترغیب کنند.

هایکو ماس وزیر خارجه جرمنی
هایکو ماس وزیر خارجه جرمنی

هایکو ماس وزیر خارجۀ جرمنی دیروز در برلین به خبرنگاران گفت: "همه درگیری‌ها مخصوصاً گلوله باری‌ها بر قریه‌ها و شهرها فوراً متوقف شود. جوانب باید بطور فوری به مذاکرات به رهبری سازمان امنیت و همکاری اروپا برگردند. ما روی این موضوع در تماس‌های بعدی خود تأکید خواهیم کرد."

سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه پشنهاد دعوت از وزرای خارجه ارمنستان و آذربایجان برای گفت‌وگو را کرده، ولی این معلوم نیست که دو جانب این دعوت را پذیرفته اند یا خیر.

شورای امنیت ملل‌متحد استفاده از قوه در نگورنو قره‌باغ را محکوم کرده و از خواست انتونیو گوترش سرمنشی این سازمان در مورد آتش‌بس فوری و آغاز مذاکرات حمایت کرده‌است.

رهبران آذربایجان و ارمنستان در مصاحبه‌ها با تلویزیون دولتی روسیه، همدیگر را به جلوگیری از پروسۀ مذاکرات متهم کرده‌اند.

نگورنو قره‌باغ منطقۀ کوهستانی حاوی جنگل‌زارها در قلمرو آذربایجان است که اکثر باشندگان آن ارمنی تبارند.

XS
SM
MD
LG