لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۲۵

واکنش افغانستان و ناتو به اظهارات دونالد ترمپ در مورد خروج عساکر امریکایی


آرشیف، نیروهای امریکایی در ولایت هلمند

دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا در دو روز اخیر دوبار به خروج متباقی نیرو‌های کشورش از افغانستان تا جشن کریسمس، اشاره کرد.

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی که سرگرم دیدار از دهلی نو است، به این اظهارات واکنش نشان داده است.

او گفته که خروج پیش از موعد پیامد‌های خواهد داشت: "خروج عساکر ایالات متحده امریکا از افغانستان روزی اتفاق خواهد افتاد و افغانستان باید توانایی این را داشته باشد تا روی پای خود بی‌ایستد، اما اقدام پیش از وقت پیامدهایی به دنبال خواهد داشت."

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان
عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان

عبدالله این اظهارات را دیروز (پنج‌شنبه ۱۷ میزان) در یک سخنرانی در انستیتوت مطالعات هند، مطرح کرده است.

او همچنان گفته است که زود است در بارۀ دیدگاه ترمپ چیزی بگوید.

چیزی که ترمپ در بارۀ خروج عساکر کشورش از افغانستان گفته با واکنش ناتو نیز روبرو شده است.

ینس ستولتنبرگ منشی عمومی ناتو روز پنج‌شنبه در نشست خبری مشترک با صدراعظم مقدونیۀ شمالی در بروکسل گفته است: "ما تصمیم گرفتیم که یک جا به افغانستان برویم، در بارۀ تنظیم نیروها در آینده نیز مشترکاً تصمیم گرفته خواهد شد و در زمان مناسب افغانستان را یکجا ترک خواهیم کرد."

ینس ستولتنبرگ سرمنشی ناتو
ینس ستولتنبرگ سرمنشی ناتو

ستولتنبرگ افزود که ناتو در حال حاضر ۱۲ هزار سرباز در افغانستان دارد. بخش بزرگ این نیرو‌ها را عساکر امریکایی تشکیل می‌دهند.

این نیروها در چهارچوب مأموریت حمایت قاطع، قوای امنیتی و دفاعی افغانستان را آموزش و مشوره می‌دهند و آنها را یاری می‌رسانند.

رئیس جمهور ترمپ به روز چهارشنبه گفت که می‌خواهد تمام نیروهای امریکایی تا ۲۵ ماه دسمبر از افغانستان بیرون شوند.

او روز پنج‌شنبه نیز در گفت‌وگو با فاکس نیوز گفت که نیرو‌های کشورش از افغانستان باید تا سال نو میلادی به خانه برگردند. طالبان از این اعلام ترمپ استقبال کرده اند.

اما آیا واقعا ترمپ عساکرش را تا جشن کریسمس از افغانستان بیرون می‌کند؟

عتیق‌الله امرخیل کارشناس نظامی
عتیق‌الله امرخیل کارشناس نظامی

عتیق الله امرخیل از نظامیان پیشین در افغانستان به این باور است که ترمپ چنین کاری را نخواهد کرد. به گفته او، چیزی که ترمپ گفته یک شعار انتخاباتیست: "مردم امریکا از جنگ نزده ساله در افغانستان شاکی هستند و می‌خواهند این جنگ به پایان برسد و سربازان امریکایی از افغانستان خارج شوند. ترمپ می‌خواهد مردم را خوش بسازد تا برایش در انتخابات رأی دهند."

در توافقنامه امریکا با گروه طالبان نیز امریکا توافق کرده که تمام عساکرش را تا ماه می سال ۲۰۲۱ از افغانستان بیرون می‌کند. اما در عین حال در این توافق ذکر شده است که خروج نیروهای امریکایی مشروط به عملی شدن تمام شرایط توافق به شمول گفت‌وگوهای میان افغان‌ها و آتش‌بس فراگیر می‌باشد.

XS
SM
MD
LG