لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۱۱

یک ماه از آغاز گفتگوهای صلح گذشت، اما هنوز روی طرز‌العمل آن توافق نشده است


مراسم گشایش گفتگوهای هیئت حکومت افغانستان و طالبان در قطر

یک ماه از گفتگوهای هیئت حکومت افغانستان و طالبان در قطر گذشت. اعضای تیم اعزامی دولتی می‌گویند امیدوارند هرچه زودتر روی طرز‌العمل گفتگوها توافق شود.

یک ماه از آغاز گفتگوها بین نماینده‌گان حکومت افغانستان و هیئت طالبان در قطر می‌گذرد ولی دو جانب تاحال به توافقی روی آجندای مذاکرات دست نیافته اند.

دو جانب روی طرز‌العمل بحثهای بین‌افغان‌ها صحبت کرده اند، ولی نکات مورد نزاع لاینحل اند.

هردو طرف گروه‌های کوچکتر مسمی به گروه تماس را تعیین کرده اند که در چند روز گذشته با هم ندیده اند.

هیئت حکومت افغاستان ابراز امیدواری کرده که در روزهای آمدنی روی طرز‌العمل توافقی صورت گیرد.

ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح دیشب به رادیو آزادی گفت که تلاشها جاریست تا به توافقی دست یافته شود.

ناجیه انوری
ناجیه انوری

خانم انوری گفت: "در یک هفته گذشته بین دو جانب گفتگوهای غیررسمی و انفرادی جریان داشت، در باره نظریات و گزینه‌هایی‌که جمهوری اسلامی افغانستان پیشنهاد کرده شاید جانب مقابل بحثهای داخلی کند. تیم مذاکراتی حکومت تلاش دارد و امیدوار است در چند روز آینده به یک نقشه راه واضح دست یافته شود."

طالبان تازه چیزی نگفته اند، ولی قبلاً تاکید داشته اند که باید "توافق ۲۹ فبروی‌"شان با امریکا اساس گفتگو‌ها باشد- چیزی که برای هیئت حکومت افغانستان قابل قبول نیست.

از سوی دیگر شماری از طالبان انتقاد می‌کنند که به بهانه‌های مختلف به گفتگوها حاضر نمی‌شوند و جنگ را گرم نگهداشته اند. نجیب ننگیال افغان مقیم در واشنگتن و محصل پوهنتون دفاعی امریکا به رادیو آزادی گفت:

"در توافقی که حکومت افغانستان بخشی از آن نباشد چگونه می‌توان بر اساس آن گفتگو‌ها را آغاز کرد. این نه‌تنها منطقی نیست بلکه این گریزی از میز مذاکراتی است که طالبان آنرا برگزیده اند و می‌خواهند به همین بهانه به جنگ ادامه دهند."

نجیب ننگیال افغان مقیم در واشنگتن و محصل پوهنتون دفاعی امریکا
نجیب ننگیال افغان مقیم در واشنگتن و محصل پوهنتون دفاعی امریکا

امریکا و جامعه جهانی از حکومت افغانستان و طالبان می‌خواهند توافق کنند، خشونت‌ها را کاهش داده و مذاکرات اصلی را آغاز کنند.

زلمی خلیلزاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان هفته گذشته به بخش تاجیکی رادیو آزادی گفته بود، سطح خشونت‌ها در افغانستان قابل نگرانی است. طالبان می‌گویند به صلح متعهدند و ادعا دارند که و با کاهش حملات در شهر‌ها اندازه خشونت را کاهش داده اند.

XS
SM
MD
LG