لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۴ قوس ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۰۲

آخرین مناظره انتخابات ریاست جمهوری امریکا؛ بایدن و ترمپ آرام‌تر بودند


مناظره انتخاباتی میان دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا و جو بایدن نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری امریکا

مناظره نهایی میان نامزدان انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده دیروز (۲۲ اکتوبر) برگزار شد.

در این مناظره دونالد ترمپ رئیس جمهور و نامزد حزب جمهوری‌خواه و جوبایدن معاون سابق ریاست جمهوری و نامزد دموکرات به مراتب آرام‌تر از مناظره قبلی‌شان به نظر می‌رسیدند.

این مناظره ۹۰ دقیقه‌یی در حالی برگزار شد که امریکا تا کم‌تر از دو هفتۀ دیگر شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است.

دونالد ترمپ نامزد حزب جمهوری‌خواه که در بیشتر نظرسنجی‌ها از رقیب انتخاباتی‌اش جوبایدن عقب‌تر است در مناظره دیشب از شیوه مبارزه کشورش با همه‌گیری ویروس کرونا دفاع کرد که موضوع اصلی این بحث هم بود.

ترمپ گفت که امریکا زندگی کردن با این ویروس را می‌آموزد و به گفتۀ او تا پایان سال جاری میلادی واکسین ضد ویروس کرونا هم ساخته خواهد شد.

مناظره انتخاباتی میان دونالد ترمپ و جوبایدن
مناظره انتخاباتی میان دونالد ترمپ و جوبایدن

او همزمان خواستار بازگشایی مشاغل و بخش‌های اقتصادی ایالات متحده شد.

اما جوبایدن نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری امریکا شیوه مبارزه با ویروس کرونا از سوی اداره رئیس جمهور ترمپ را یک‌بار دیگر مورد انتقاد شدید قرار داد و گفت که ترمپ قصد ندارد جلو آنچه را که او زمستان تاریک خواند، بگیرد.

به گفتۀ بایدن، ۲۲۰ هزار امریکایی جان‌های‌شان را بخاطر ابتلا به ویروس کرونا از دست دادند و مسوول این مرگ و میر نباید به حیث رئیس جمهور امریکا در سمت‌اش باقی بماند.

ترمپ در پاسخ، بایدن را یک سیاست‌مدار فاسد خواند و یک‌بار دیگر اتهام‌های بر هانتر بایدن پسر جوبایدن را تکرار کرد که برای پنج سال عضو هیت مدیره شرکت انرژی در اوکراین بوده.

اما بایدن با دفاع از پسرس گفت که او در هنگام فعالیت در شرکت انرژی بوریسمای اوکراین کاری نامناسبی را انجام نداده و در مقابل گفت، ترمپ کسی است که بخاطر معاملات‌اش با اوکراین استیضاع شده بود.

در این مناظره نامزدان انتخابات ریاست جمهوری امریکا همچنان روی مسایل امنیت ملی، نژادی، امنیت انتخابات، روابط با چین، قانون مهاجرت، تغییر اقلیمی، انرژی و اقتصاد بحث کردند.

جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری امریکا
جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری امریکا

جوبایدن به پرسشی در مورد عملکردش با کشورهای مداخله کننده در امور انتخابات امریکا گفت: "هر کشوری که در امور انتخابات امریکا مداخله کند، بهای آن را خواهد پرداخت."

آقای بایدن، دونالد ترمپ را متهم کرد که به خاطر مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ امریکا اقدامی نکرد اما دونالد ترمپ گفت که هیچ کسی به اندازۀ وی در برابر روسیه سخت‌گیر نبوده است.

XS
SM
MD
LG