لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۴ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۲۳

'هشدار نایب اول ولسی جرگه به سرپرستان ۳ نهاد امنیتی افغانستان'


اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع (راست) و مسعود اندرابی سرپرست وزارت داخله افغانستان

نائب اول رئیس ولسی جرگه می‌گوید که در واکنش به افزایش ناامنی و تلفات سنگین نظامیان افغان، مسئولان درجه یک امنیتی را دیشب به خانه‌اش فراخواند.

محمدمیرزا کتوازی امروز شنبه (سوم عقرب) به رادیو آزادی گفت که آمار بلند تلفات نظامیان او را سخت نگران کرده و در این مورد با سرپرست‌های سه نهاد امنیتی و دفاعی به گونه واضح صحبت کرده است.

آقای کتوازی هشدار داده که اگر وضعیت امنیتی و تلفات نیروهای امنیتی به همین منوال ادامه یابد، ولسی جرگه به وزیران پیشنهادی دفاع و داخله و نامزد ریاست امنیت ملی رأی اعتماد نخواهد داد: "شب گذشته سرپرست وزیران دفاع و داخله و سرپرست ریاست امنیت ملی را دیشب به خانه خود خواسته بودم و این را برای آنها گفتم که افراد ناصالحی که به وظایف گماشته می‌شوند، ما را به این حالت روبه‌رو می‌کنند. اگر وضعیت همین‌گونه تکرار شود وکلا برای آن‌ها رای اعتماد نخواهند داد."

اما محمدمیرزا کتوازی توضیح نداد که این مقامات را به کدام اساس به خانه‌اش فراخوانده بود.

آقای کتوازی در زمانی که رحمان رحمانی، رئیس مجلس در سفری به پاکستان رفته، ریاست مجلس را بر عهده دارد.

محمد میرزا کتوازی نایب اول ولسی جرگه افغانستان
محمد میرزا کتوازی نایب اول ولسی جرگه افغانستان

او افزود که فساد، ضعف مدیریت، "نیروهای خیالی" و نرسیدن مواد خوراکی و تجهیزات به نیروهای امنیتی و دفاعی در خطوط مقدم نبرد، از جدی‌ترین چالش‌ها در برابر این نیروها است.

اما طارق آرین سخنگوی وزارت داخله افغانستان به رادیو آزادی گفت "نیروی خیالی" در صفوف نیروهای امنیتی وجود ندارد. او تأکید کرد که اصلاحات جدی در این زمینه به اجرا گذاشته شده است.

تمیم عاصی
تمیم عاصی

در همین حال تمیم عاصی معاون پیشین وزارت دفاع می‌گوید که روند صلح روحیه و انگیزه نیروهای امنیتی را متاثر کرده و نیروهای دفاعی و امنیتی به صورت درست رهبری نمی‌شوند: "ناکامی‌های بارها و پی‌هم استخباراتی، خصوصاً استخبارات تاکتیکی، تعبیه شدن نیروها در مراکز و نداشتن تحرک و عدم حمایت هوایی نیروهای ماموریت حمایت قاطع و نیروهای امریکایی و پشتیبانی نکردن استخباراتی این نیروها در این بخش بسیار تاثیر گذاشته است."

از سوی هم فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع در مورد آمار تلفات نظامیان افغان چیزی نمی‌گوید اما می‌پذیرد که حمله‌های گروه طالبان در مقایسه با گذشته افزایش یافته است.

او اما تأکید می‌کند که تلفات جنگجویان گروه طالبان به مراتب بیشتر از تلفات نظامیان افغان است.

نگرانی‌ها از افزایش تلفات نظامیان افغان در حالی مطرح می‌شود که براساس گزارش‌ها، دیروز در حمله طالبان بر نیروهای افغان در ولایت نیمروز ۲۳ سرباز افغان کشته شدند.

هفته گذشته در حمله طالبان بر سربازان افغان در ولایت تخار نیز ده‌ها سرباز نیروهای امنیتی کشته و زخمی شدند و ولایت هلمند هم در روزهای اخیر شاهد حمله‌های گسترده و خونین طالبان بوده است.

همچنین شماری از سربازان افغان در ولایت‌های میدان‌وردگ و فراه با پخش ویدیوهایی در شبکه‌های اجتماعی هفته گذشته انتقاد کردند که با کمبود تجهیزات و امکانات روبه‌رو هستند.

XS
SM
MD
LG