لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۵ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۲۲

ناگورنو قره‌باغ؛ سومین آتش‌بس نیز نقض شد


جنگ در ناگورنو قره‌باغ

اندکی بعد از برقراری آتش‌بس بشردوستانۀ تازه میان نیروهای ارمنستان و آذربایجان در منطقۀ ناگورنو قره‌باغ، دو جانب یکدیگر را به نقض آن متهم کرده اند.

وزارت دفاع ارمنستان امروز گفت، آتش‌بس دو بار با آتشباریی قوای آذربایجان نقض شد.

شوشان استیپانیان سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان در صفحۀ تویترش نوشته که آتش‌بس حوالی ساعت ۹:۱۰ صبح نقض شد و اینکه آذربایجان نقاطی را در جنوبشرق ناگورنو قره‌باغ هدف قرار داده و ۵ حملۀ توپخانه کرده.

پیش از آن، خانم استیپانیان در صفحۀ فیسبوک از نقض آتش‌بس از سوی قوای آذربایجان حوالی ساعت ۸:۴۵ صبح خبر داده بود که در آن به گفتۀ وی مواضع شمالشرق آرتساخ هدف قرار گرفت.

وزارت دفاع آذربایجان گفت، نیروهایش آتش‌بس را مراعات کرده اند و قوای ارمنی یکبار دیگر آن را به صورت جدی نقض کرده.

این اتهامات بعد از آن وارد شده که در اعلامیۀ مشترک وزارت خارجۀ امریکا و حکومت‌های آذربایجان و ارمنستان دیروز یکشنبه گفته شد، دو جانب به آتش‌بس توافق کرده اند.

این سومین آتش‌بسی است که به هدف توقف خشونت‌های چهار هفتۀ گذشته در ناگورنو قره باغ برقرار می‌شود.

مایک پومپیو وزیر خارجه امریکا (راست) حین دیدار با وزیر خارجه آذربایجان
مایک پومپیو وزیر خارجه امریکا (راست) حین دیدار با وزیر خارجه آذربایجان

مایک پومپئو وزیر خارجۀ امریکا دو روز پیش به هدف وارد کردن فشار جهت برقراری صلح میان دو جانب، با وزیران خارجه ارمنستان و آذربایجان در واشنگتن دیدار کرد.

دونالد ترمپ رئیس جمهوری امریکا دیروز یکشنبه با ابراز خرسندی از تعهد دو جانب برای آتش‌بس در صفحه تویترش نوشته بود که توافق به آتش‌بسی که سر از نیمۀ شب به اجرا گذاشته می‌شود را به صدراعظم نیکول پشینیان و رئیس جمهور الهام علی‌اف تبریک می‌گوید. او افزوده بود که با این حیات شمار زیاد انسان‌ها در امان خواهد بود.

ایالات متحده، فرانسه و روسیه که مشترکاً ریاست گروه مینسک در سازمان امنیت و همکاری اروپا را به دوش دارند گفته اند، وزرای خارجۀ ‌شان به تاریخ ۲۹ اکتوبر در ژینو دیدار و در مورد موضوع ناگورنو قره باغ صحبت می‌کنند.

از آغاز درگیری‌ها میان نیروهای ارمنستان و آذربایجان برسر ناگورنو قره باغ در ۲۷ ماه سپتمبر تا حال از کشته شدن حداقل هزار تن گزارش شده.

این مسئله نگرانی‌ها در مورد خطر گسترش جنگ و کشانیده شدن ترکیه و روسیه را در این معضله ایجاد کرده.

ترکیه که عضو ناتوست متحد نزدیک آذربایجان هست و روسیه به نوبۀ خود پیمان نظامی با ارمنستان دارد.

XS
SM
MD
LG