لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۵ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۱۷

سازمان ملل یک‌بار دیگر خواستار برقراری آتش‌بس در کشورهای جنگ‌زده شد


درگیری میان ارمنستان و آذربایجان در ناگورنو قره‌باغ

سرمنشی سازمان ملل متحد یک بار دیگر خواست‌اش را برای برقراری آتش‌بس فوری در کشورهای جنگ‌زده به شمول افغانستان تکرار کرده‌است.

انتونیو گوترش گفته در صورت ادامه خشونت‌ها، جلوگیری از گسترش ویروس کرونا ممکن نخواهد بود.

انتونیو گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد خواستار برقراری آتش‌بس فوری در کشورهای جنگ‌زده به شمول افغانستان شد.

براساس گزارش خبرگزاری اسوشیتتد پرس، گوترش از افغانستان گرفته تا لیبیا و منطقۀ مورد مناقشه ناگورنو قره‌باغ خواستار توقف خشونت و برقراری آتش‌بس شده و هشدار داده که در صورت ادامه جنگ‌ها همه‌گیری ویروس کرونا برنده خواهد شد.

سرمنشی سازمان ملل متحد در مصاحبۀ با این خبرگزاری گفته که برای جلوگیری از بحران ویروس کرونا و با درنظرداشت چالش‌های جدی جهانی یک بار دیگر خواست‌اش را که در 23 ماه مارچ مطرح کرده بود، تکرار می‌کند.

آنتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل متحد
آنتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل متحد

انتونیو گوترش گفته که برای توقف جنگ تا پایان سال جاری و تمرکز روی جلوگیری از همه‌گیری ویروس کرونا، نیاز به حمایت گسترده‌تر جامعه جهانی است.

گوترش در این مورد در حالی صحبت کرد که افغانستان در حال حاضر هم شاهد افزایش خشونت‌ها و همچنان با چالش همه‌گیری کرونا درگیر است.

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان دیروز پنج‌شنبه (۲۲ اکتوبر) هشدار داد که ممکن موارد مثبت ویروس کرونا در این کشور یک بار دیگر افزایش چشمگیری داشته باشد.

او افزود که پس از شیوع ویروس کرونا در افغانستان مبارزه جدی با آن صورت گرفت اما به گفتۀ آقای دانش در صورت افزایش موارد مثبت این ویروس باید تدابیر جدی روی دست گرفته شود.

براساس آمار رسمی تا کنون نزدیک به ۴۱ هزار مورد مثبت ویروس کرونا در افغانستان ثبت شده و بیش از یک هزار و پنجصد تن دیگر در اثر ابتلا به این ویروس جان‌های‌شان را در این کشور از دست داده‌اند.

بیماران ویروس کرونا در افغانستان
بیماران ویروس کرونا در افغانستان

اما گفته می‌شود که شمار موارد مثبت و همچنان مرگ و میر ناشی از آن در افغانستان ممکن به مراتب بیشتر از آن است که بگونه رسمی ثبت شده.

برعلاوه تهدید افزایش ویروس کرونا در افغانستان، اخیراً ولایت‌های مختلف این کشور شاهد درگیری‌ها بودند.

اما انتونیو گوترش سرمنشی سازمان ملل متحده به اسوشیتتد پرس گفته که به خواست او برای توقف جنگ، ۱۸۰ کشور عضو این سازمان، بیش از هشتصد موسسه خیریه و ۲۰ گروه مسلح پاسخ مثبت داده و تمایل‌شان را برای برقراری آتش‌بس موقت ابراز کرده‌اند.

اما به گفتۀ او در برخی مناطق هنوز هم عنصر بی اعتمادی جلو برقراری آتش‌بس را گرفته است.

افغانستان در جمع کشورهای است که سازمان ملل متحد مکرراً خواهان برقراری آتش‌بس در آن شده اما با وجود آغاز گفتگوها میان دولت این کشور و گروه طالبان در قطر، این خواست تا هنوز عملی نشده.

نزدیک به یک و نیم ماه پیش این گفتگوها به میزبانی قطر آغاز شد و انتظار می‌رفت که با نشست رو در روی دو طرف درگیر جنگ برای نخستین بار، ممکن برقراری آتش‌بس اعلام شود و یا هم سطح خشونت‌ها در افغانستان کاهش بیابد.

آغاز گفت‌وگوهای میان افغانان در قطر
آغاز گفت‌وگوهای میان افغانان در قطر

اما دو طرف تا هنوز روی طرزالعمل کاری این گفتگوها به توافق نرسیده‌اند که براساس آن به نظر می‌رسد که هیت مذاکره کننده دولت افغانستان و گروه طالبان از گفتگوهای اصلی صلح هنوز بسیار فاصله دارند.

سرمنشی سازمان ملل متحد گفته، خشونت‌ها اخیراً در افغانستان شدت گرفته اما به گفتۀ او حداقل گفتگوهای صلح در قطر آغاز شده است.

XS
SM
MD
LG