لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۳ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۳۸

اگر آرای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری امریکا مساوی شود گزینه بعدی چیست؟


آرشیف

طبق قانون اساسی امریکا، رئیس جمهور این کشور با رای مستقیم مردم تعیین نمی‌شود، بلکه هر ایالت نظر به نفوس خود هیئت انتخاباتانی یا الکترال کالج دارد که اعضای آن در نتیجه رای مردم انتخاب می‌شوند و این اعضا بنام الکترال یا انتخاب کننده یاد می‌شوند. همین گروه الکترال‌ها رئیس جمهور امریکا را انتخاب می‌کنند.

در هیئت انتخاباتی امریکا در مجموع ۵۳۸ الکتر یا انتخاب کننده شامل است که یک کاندید اگر۲۷۰ رای این انتخاب کننده‌ها را بدست آورد رئیس جمهور این کشور می‌شود.

این گروه انتخاب کننده در ۱۴ ماه دسمبر با در نظرداشت نتایج رای‌گیری در ایالت‌هایی که از آن نمایندگی می‌کنند ملاقات کرده و رای خود را اعلان می‌کنند.

سه هفته بعد از این یعنی در شش ماه جنوری دو مجلس نو انتخاب شده کانگرس امریکا یعنی مجلس نمایندگان و مجلس سنا رای‌های هیئت انتخاباتی را حساب کرده و برنده را اعلان می‌کنند.

هرنوع اختلاف در این مورد در کانگرس باید پیش از ۲۰ جنوری حل شود چون طبق قانونی اساسی امریکا آخرین روز کاری رئیس جمهور برحال در همین روز به پایان می‌رسد.

حالا اگر این اختلافات ادامه پیدا کند و یا اعضای کانگرس به این نتیجه برسند که هر یک کاندید از جمله ۵۳۸ رای هیئت انتخاباتی مساویانه ۲۶۹ رأی را بدست آورده اند در آن صورت رئیس جمهور بعدی امریکا در انتخابات به اصطلاح احتمالی یا “Contingent Election” انتخاب می‌شود که به اساس آن رئیس جمهور را مجلس نمایندگان و معاون وی را مجلس سنای کانگرس انتخاب می‌کند.

در چنین حالت سرنوشت رئیس جمهور و معاون وی به آن ارتباط می‌گیرد که کدام حزب در کدام مجلس کانگرس اکثریت دارد.

طبق قانون فدرالی امریکا اگر کانگرس تا ۲۰ جنوری برنده را اعلان نکند در آنصورت رئیس مجلس نمایندگان امریکا بحیث رئیس جمهور سرپرست مسئولیت را به عهده می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG