لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۶ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۵۹

ادامه مذاکرات صلح در دوحه: دومین نشست برای تعیین موضوعات برگزار شد


آرشیف، مراسم گشایش نشست هیئت‌های مذاکره‌کننده دولت و گروه طالبان.

گروه تماس هیئت‌های مذاکره‌کننده دولت و گروه طالبان دومین نشست خود را برای تعیین موضوعات مذاکرات صلح در دوحه برگزار کرد.

دومین نشست اعضای گروه تماس به روز یکشنبه برای تعیین موضوع‌های مورد بحث در گفتگوهای صلح در دوحه برگزار شد.

این کمیته مشترک به کار آغاز کرد.

وزارت دولت در امور صلح افغانستان درباره چگونگی برگزاری این نشست توضیحی نداد، اما تأکید کرد که حکومت افغانستان برای صلح پایدار تلاش می‌کند.

ناجیه انوری، سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت که برای تامین صلح در کشور حمایت سیاسی، مدنی و حکومتی وجود دارد.

ناجیه انوری
ناجیه انوری

گفتگو بر سر تعیین موضوع‌های مذاکرات صلح حدود هشتاد روز پس از نشست مستقیم نمایندگان دولت و طالبان در قطر آغاز شده است.

نمایندگان دو طرف از ماه سپتامبر مشغول چانه‌زنی بر سر چهارچوب مذاکرات صلح بودند. اخیراً موارد اختلافی در این چهارچوب حل شد و حالا مشخص نیست که گفتگوها بر سر تعیین موضوع‌های این مذاکرات چه مدتی را در بر خواهد گرفت.

نمایندگان دو طرف تا حال حاضر نشده‌اند درباره مذاکرات گروه تماس دو طرف سخن بگویند. با این حال هنوز مشخص نیست که چه موضوع‌هایی در فهرست موضوع‌های مورد بحث در مذاکرات صلح درج خواهد شد.

سخنگویان حکومت افغانستان پیشتر گفته بودند که برقراری آتش‌بس برای حکومت اولویت دارد. گروه طالبان پیش از این گفته که برقراری آتش‌بس می‌تواند بخشی از مذاکرات صلح باشد. این گروه درباره خواست‌ها و اولویت‌های خود در تعیین موضوع مذاکرات اظهار نظر نکرده‌اند.

گروه تماس هیئت‌های گفتگوکننده دولت و گروه طالبان همزمان با برگزاری نخستین جلسه کمیته رهبری شورای عالی مصالحه ملی به کار آغاز کرد.

این کمیته دیروز با حضور محمداشرف غنی رئیس جمهور، عبدالله عبدالله رئیس این شورا و ده‌ها تن از رهبران سیاسی در ارگ برگزار شد.

اجلاس این کمیته با استقبال سیاسیون و مقام‌های امریکایی مواجه شد. زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان گفته که این کمیته نهاد باصلاحیتی در مورد مذاکرات صلح، چگونگی توافق صلح با طالبان، تقسیم قدرت و آتش‌بس دائمی و سراسری خواهد بود.

XS
SM
MD
LG