لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۶ دلو ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۴۲

وزارت داخله: اصابت ده راکت در شهر کابل یک کشته و دو زخمی برجای گذاشت


آرشیف، دود برخاسته از اصابت راکت در یکی از مناطق شهر کابل

وزارت داخلۀ افغانستان گفته که صبح امروز شنبه (۲۲ قوس) ده راکت بر بخش‌های مختلف شهر کابل پرتاب شده و باعث کشته شدن یک نفر و زخمی شدن دو نفر شده است.

طارق آرین سخنگوی وزارت داخله افغانستان
طارق آرین سخنگوی وزارت داخله افغانستان

طارق آرین سخنگوی این وزارت راکت‌پرانی امروز را کار افراد وابسته به گروه طالبان دانسته است: "این راکت‌ها از ساحه خیرخانه، لب جر، از واسطه‌ نقلیه نوع سراچه فیر شده. سه راکت به اطراف میدان هوایی، پنج راکت به منطقه هواشناسی ناحیه پنجم، یک راکت در منطقه زن‌آباد ناحیه نهم و یک راکت در مربوطات خواجه رواش ناحیه پانزدهم برخورد کرده است. در نتیجه، یک تن از هموطنان ما شهید و دو تن دیگر زخمی شدند."

در همین حال امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری در صفحه فیسبوک خود در گزارش جلسۀ امنیتی ساعت شش و نیم این حمله‌ها را ناشی از "ناکامی در برابر تروریستان" خوانده و تأکید کرده که این لکه ناکامی را از روی دولت پاک خواهد کرد.

این حملات باعث سراسیمگی مردم کابل شد. برخی از آنها با انتقاد از حکومت گفتند که چنین راکت‌پرانی‌ها احساس امنیت را در میان مردم از میان می‌برد.

سکینه سلطانی می‌گوید: "ما نمی‌توانیم در دفتر مصون باشیم، نمی‌توانیم در مکاتب مصون باشیم حتی نمی‌توانیم در خانه مصون باشیم. دفعه پیش راکت‌ها یک خواهر و برادر را در خانه‌شان شهید ساخت."

رومینا فورملی، باشنده دیگر کابل می‌گوید پرتاب راکت‌ها وحشت زیادی در خانه او ایجاد کرد: "راکت‌ها که پرتاب شد، ترس زیادی ایجاد کرد. تا چه وقت این وضعیت ادامه دارد؟ مردم از ترس جان خود بیرون شده نمی‌توانند."

از زمستان گذشته این چهارمین بار است که از این محل به همین روش راکت شلیک می‌شود.

پیش از این در ۲۱ نومبر، سه هفته پیش نیز ۲۴ راکت بر بخش‌های مختلف شهر کابل برخورد کرد و جان ۱۰ نفر را گرفت و ۵۰ نفر را زخمی کرد.

همچنین در ۲۸ اسد، روز استقلال افغانستان و پیشتر از آن در روز تحلیف محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله نیز به همین ترتیب، راکت شلیک شده بود.

مسئولیت حملات راکتی سه هفته پیش را گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش بر عهده گرفت، اما مسئولیت راکت‌پرانی‌های امروز را تا کنون گروهی برعهده نگرفته است.

فریبا آرام

XS
SM
MD
LG