لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۴ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۳۹

عمران خان: طرف‌های درگیر در افغانستان خشونت‌ها را کاهش دهند


دیدار عمران خان صدراعظم پاکستان با هیئت گروه طالبان در اسلام آباد. 18 دسمبر 2020

عمراخان صدراعظم پاکستان از سطح بالای خشونت در افغانستان اظهار نگرانی کرده و از طرف‌های درگیر خواسته که خشونت را کاهش دهند تا زمینه برای آتش‌بس فراهم شود.

در اعلامیه‌ای که از دفتر صدراعظم پاکستان پخش شده آمده که آقای خان روز جمعه در اسلام آباد با هیئت گروه طالبان به رهبری عبدالغنی برادر معاون سیاسی طالبان دیدار کرده است.

عمران خان همچنین تاکید کرده که دو طرف باید از فرصت به میان آمده در زمینه صلح استفاده کنند و نگذارند که این روند برهم زده شود.

صدراعظم پاکستان یکبار دیگر به حمایت کشورش از روند صلح افغانستان تاکید کرده است.

در همین حال احمدالله وثیق معاون کمیسیون فرهنگی طالبان به رادیو آزادی گفت که هیئت این گروه با وزیر خارجه پاکستان نیز در مورد روند صلح و مشکلات مهاجران افغان در آن کشور گفت‌وگو کرده است: "تا اکنون تنها با وزیر خارجه پاکستان دیدار صورت گرفته است. در این دیدار در مورد مشکلات مهاجران افغان در پاکستان، رسیدگی به چالش‌های تاجران افغان و همچنین در مورد روند صلح افغانستان دو طرف گفت‌وگو کرده اند."

حکومت افغانستان در مورد دیدار هیئت طالبان با مقام‌های پاکستانی تازه چیزی نگفته اما پیش از این وزارت خارجه این کشور گفته که سفر هیئت طالبان به اسلام آباد با مشوره دو کشور صورت گرفته است.

هیئت‌های مذاکره کننده دولت افغانستان و طالبان، در اوایل هفته جاری پس از ارائه موضوع بحث به دو طرف، تصمیم گرفتند که در این مورد باید با رهبران خود مشوره کنند.

در حال حاضر هیئت مذاکراتی دولت افغانستان سرگرم مشوره‌ها در کابل است و تیم مذاکراتی طالبان نیز برای گفت‌وگو با مقام‌های پاکستانی به اسلام آباد سفر کرده است.

قرار است که در پنجم ماه جنوری گفت‌وگوها میان تیم‌های مذاکره کننده دولت و گروه طالبان از سر گرفته شود اما تا حالا مکان این مذاکرات مشخص نشده است.


محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان روز پنجشنبه در نشستی با علمای دینی در کندهار گفت که طالبان بیایند و در مقبره های احمدشاه بابا و میرویس خان گفت‌وگوهای صلح را به پیش ببرند.

اما ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان گفته است که تیم‌های مذاکراتی دو طرف صلاحیت تعیین مکان برگزاری گفت‌وگوهای صلح را دارند.

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی نیز دیروز گفته که بحث روی مکان گفت‌وگوها نیاید سبب تاخیر مذاکرات صلح شود.

XS
SM
MD
LG