لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۱۰

سیگار: حملات طالبان در کابل خیلی افزایش یافته


نیروهای امنیتی افغانستان در محل پس از یک رویداد انفجار در کابل ، ۱ فبروری فوریه ۲۰۲۱

سیگار، اداره سر مفتش امریکا در امور بازسازی افغانستان می‌گوید، حملات طالبان در کابل خیلی افزایش یافته.

سیگار، اداره سر مفتش امریکا در امور بازسازی افغانستان در یک گزارش تازه می‌گوید، در سه ماۀ گذشته، حملات طالبان در کابل در مقایسه با گذشته در سطح بالای قرار داشته.

در این گزارش که روز شنبه (۳۰ جنوری) نشر شد، همچنان آمده که حملات طالبان در سه ماه اخیر سال ۲۰۲۰ در مقایسه با سه ماه پیشتر از آن اندکی کمتر بود، اما در مقایسه با عین زمان در سال ۲۰۱۹ افزایش را نشان می‌دهد.

نیروهای کشف و بررسی در محل پس از یک رویداد انفجار در کابل
نیروهای کشف و بررسی در محل پس از یک رویداد انفجار در کابل

در ادامه آمده که تلفات در نتیجه انفجار بمب‌های مقناطیسی در مقایسه با گذشته، هفده در صد افزایش داشته.

این گزارش در حالی نشر می‌شود که اداره جو بایدن رئیس جمهور امریکا قرار است در مورد توافق صلح میان ایالات متحده و طالبان بازنگری کند. این توافق در ماه فبروری پارسال امضا شد.

در چند ماه گذشته، شماری از مقام‌ها، خبرنگاران و فعالان در انفجار بمب‌های مقناطیسی و قتل‌های هدفمند در افغانستان به ویژه کابل کشته شده اند.

ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان به نقل از سیگار گزارش داده که از اول ماه اکتوبر تا ۳۱ ماه دسمبر سال ۲۰۲۰ میلادی، ۸۱۰ غیرنظامی در افغانستان کشته شدند و ۱۷۷۶ تن در این مدت زخم برداشتند.

پیش از این کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در گزارش سالانه خود از سه چند شدن قتل‌های هدفمند در افغانستان طی سال ۲۰۲۰ خبر داده بود.

"قتل‌های هدفمند در ۲۰۲۰ سه برابر بیشتر نسبت به ۲۰۱۹ در افغانستان بوده است"

با آنکه در گزارش کمیسیون که هفتۀ گذشته نشر شد، از کاهش ۲۱ در صدی تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۲۰ در مقایسه با سال پیشتر از آن خبر داده شد، باز هم قتل‌های هدفمند نگرانی‌ها را خیلی زیاد ساخته.

حکومت افغانستان هم طالبان را مسئول این گونه قتل‌ها می‌داند، اما این گروه دست داشتن در چنین حملات را رد کرده است.

سیگار، اداره سر مفتش امریکا در امور بازسازی افغانستان می‌گوید، همچنان گفته که نیرو‌های افغان اخیراً ۲۰۰ پُسته را در ولایت قندهار رها کرده اند.

مقام‌های افغان پیش از این گفته بودند که از برخی پُسته‌ها عقب نشینی تکتیکی کرده اند.

XS
SM
MD
LG