لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۴ حوت ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۱۱

جو بایدن: لغو تحریم‌ها مشروط به برگشت ایران به میز مذاکره است


جو بایدن رئیس جمهور امریکا

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده می‌گوید، تا زمانی که ایران برای احیای موافقت‌نامۀ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ به میز مذاکره برنگردد، واشنگتن تحریم‌ها علیه تهران را لغو نمی‌کند.

رئیس جمهور ایالات متحده در پاسخ به پرسش شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس که تحریم‌ها علیه ایران را لغو می‌کند تا این کشور به میز مذاکره بازگردد، گفت: نه.

خبرنگار در ادامه از جو بایدن پرسید، اول ایران غنی‌سازی یورانیم را متوقف کند؟

آقای بایدن با اشارۀ سر تأیید کرد.

او این را در مصاحبه دیروز یکشنبه در حالی گفت که آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ارشد ایران در همان روز به گونۀ مشروط از آمادگی ایران برای بازگشت به وعده‌های که این کشور در معامله هسته‌ای با قدرت‌های جهان موسوم به برجام سپرده، خبر داد.

علی خامنه‌ای رهبر مذهبی ایران
علی خامنه‌ای رهبر مذهبی ایران

خامنه‌ای گفت: "اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی که چند تعهد را لغو کرده، برگردد، باید امریکا تحریم‌ها را کلاً لغو کند. آن هم نه با زبان و روی کاغذ که بگویند لغو کردیم، نه، باید در عمل تحریم‌ها را لغو کنند. و ما راستی آزمایی کنیم و احساس کنیم که درست تحریم‌ها لغو شده، آن وقت ما هم به تعهدات برجامی بر می‌گردیم. این سیاست قطعی جمهوری اسلامی است."

پس از سخنان رهبر ارشد ایران، محمد جواد ظریف وزیر خارجۀ آن کشور گفت، پرداخت غرامت به ایران از سوی ایالات متحده بخاطر هزینۀ تحریم‌های واشنگتن بر تهران پیش شرط احیای معاملۀ هسته‌ای ۲۰۱۵ نیست.

جواد ظریف وزیر خارجه ایران
جواد ظریف وزیر خارجه ایران

ظریف همچنان در ششم فبروری در مصاحبه با روزنامۀ هم شهری از واشنگتن خواست که برای بازگشت به معامله هسته‌ای فوراً اقدام کند.

دونالد ترمپ رئیس جمهور پیشین امریکا در سال ۲۰۱۸ از موافقت‌نامۀ هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهان کشورش را بیرون و تحریم‌ها بر تهران را از سر گرفت.

تهران هم به گونۀ تدریجی بخش هایی از موافقت‌نامه را نقض کرد و گفت که به آن پابند نخواهد ماند.

XS
SM
MD
LG