لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۳ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۵۵

شدت گرفتن جنگ در بادغیس و افزایش شمار بی‌خانمان‌ها در این ولایت


آرشیف، آواره‌ها در ولایت بادغیس

باشندگان بادغیس می‌گویند که شدت گرفتن جنگ افزون بر متأثر کردن وضعیت اقتصادی آنان، بسیاری‌ها را نیز بی‌خانمان کرده است. این باشندگان می‌گویند که تهدیدات امنیتی در مسیر راه‌های ارتباطی افزایش یافته است و هرازگاهی گروه طالبان با پرتاب هاوان بر شهر قلعه‌نو مرکز این ولایت ترس و هراس را بیشتر می‌کنند.

شهر قلعه‌نو‌ مرکز ولایت بادغیس- جایی که جمعه‌گل ۵۰ ساله، مانند صدها تن دیگر در دکان بقالی‌اش کارو بار میکند.

پرتاب هاوان از سوی طالبان به قلعه‌نو و ناامنی در شاهراه هرات – قلعه‌نو، بر فروشات این مرد سایه افگنده.

اوچهار ماه می‌شود که از پرداخت کرایه ماهوار چهار هزار افغانی دکان‌اش ناتوان مانده.

او می‌گوید: "دکانداری ولایت بادغیس بسیار ضعیف شده و کار و کاسبی هیچ نیست از وقتی هاوان به شهر می‌زنند و شهر ناامن شده. طالبان به دروازه‌های شهر رسیده‌اند و کسی نیست که جلو آن را بگیرد و از همین جا نمی‌شود که به هرات برویم و شاهراه سبزک بسته است. حتی همان قدر دکانداری نیست که کرایه دان خود را کار کند و چه جا که نفقه فامیل خود پیدا کند."

جنگ میان نیروهای افغان و طالبان بسیاری‌ها را به شمول اختر محمد، ۵۲ ساله آواره ولایت هرات کرده است.

یک تن از نیروهای امنیتی در ولایت بادغیس
یک تن از نیروهای امنیتی در ولایت بادغیس

اخترمحمد ۵۲ دوسال دارد. اوباشنده ولسوالی مقرولایت بادغیس است. شدت جنگ وناامنی دربادغیس او را به مانند هزاران خانواده دیگربادغیسی مجبوربه ترک خانه وکاشانه‌اش کرده.

او می‌گوید: "بمبارد شد و از طالبان و دولت فرار کردم و از دست آنها فرار کردیم."

اختر محمد هفت ماه می‌شود با هفت عضو خانواده‌اش در ولسوالی کرخ هرات زیر خیمه زندگی می‌کند و به آرزوی ختم جنگ و برگشت به زادگاه‌اش ولسوالی مقر است.

آرشیف: آواره‌های ولایت بادغیس
آرشیف: آواره‌های ولایت بادغیس

او می‌گوید: "از طالبان و دولت جنگ بود و سه نفر از ما شهید شد و حالا که اینجا [هرات] آمدم نان ندارم که بخورم و اگر نان برای من پیدا شود و وطن ما قرار شود، به وطن خود می‌رویم."

به‌تازگی نیروهای افغان از "کمپ خالد" یا کندک ولسوالی بالامرغاب عقب‌نشینی کرده‌اند، اما مقام‌های محلی بادغیس اطلاعاتی در مورد انتقال نیروهای افغان مستقر در این کندک به جای دیگر ارائه نمی‌کند.

بر بنیاد ادعای عبدالعزیز بیگ، رییس شورای ولایتی بادغیس، با عقب‌نشینی نیروهای دولتی از بالامرغاب، طالبان بر تمام جغرافیایی این ولسوالی مسلط شده‌اند.

او می‌گوید: "تحرکات دشمن در گرمی هوا بیشتر می‌شود و طالبان هم کوشش دارد تا بتواند، ولسوالی و شاهراه‌ها را تسخیر کند. ما از دولت تقاضا این داریم که بیشتر توجه کند. در اکمالات و تجهیز نیروهای امنیتی کوشش کنند، تا ما شاهد سقوط یکی از ولسوالی‌های بادغیس نباشیم."

هرچند ساکنان بادغیس از شعله‌ور شدن جنگ به گونه بی‌سابقه در این ولایت و افزایش پرتاب هاوان بر شهر قلعه‌نو آشفته و پریشان هستند.

حسام‌الدین شمس، والی بادغیس درصحبت با رادیوآزادی مشکلات امنیتی درولسوالی‌های این ولایت را میپذیرد اما تاکید دارد که آنان نیزضربات را به مخالفان دولت وارد کرده اند.

مسیرتعدادی از ولسوالی‌های ما ازجمله جوند مشکلات امنیتی دارد. مرکزولسوالی جوند ازسال‌ها به این طرف دریک محاصره اقتصادی ازسوی طالبان قرارگرفته است. درمسیر ولسوالی‌های بالامرغاب، مقر، آب کمری وقادس، برای غیرنظامیان مشکلات جدی وجود ندارد، فقط تردد کارمندان دولت ونیروهای امنیتی ما اندک مشکلات امنیتی است.

بر بنیاد اطلاعات والی بادغیس، راه‌های منتهی به ولسوالی جوند به گونه کامل از سوی گروه طالبان مسدود و کارمندان و نیروهای دولتی افغان هم از ترس طالبان در مسیر ولسوالی‌های بالامرغاب، مقر، آب‌کمری و قادس گشت‌و گذار کرده نمی‌توانند.

با امضای موافقت‌نامه میان ایالات متحده امریکا و طالبان و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، باشندگان بادغیس در انتظار ختم جنگ بوده‌اند، اما حالا آنان می‌گویند که شعله‌های جنگ در این ولایت بیشتر از هر زمانی روشن شده و این غیرنظامیان هستند که بیشترین صدمه را در جنگ می‌‌بینند.

XS
SM
MD
LG