لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۳ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۳۶

روند تطبیق واکسین ضد کرونا برای استادان مکاتب و پوهنتون‌ها آغاز شد


آرشیف

وزارت صحت عامه افغانستان مرحله چهارم روند تطبیق واکسین ضد کرونا را برای استادان مکاتب و پوهنتون ها آغاز کرد.

در این مرحله به گفته وزارت صحت ۴۰۰۰ آموزگار واکسین خواهند شد.

میرویس علیزی، معاون سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت که واکسین کردن معلمان امروز سه‌شنبه به گونه رسمی در مکتب الفتح کابل آغاز شد: "امروز مرحله چهارم تطبیق واکسین ضد کرونا به گونه رسمی با حضور سرپرست وزارت صحت، نمایندگان یونیسف و سازمان صحی جهان آغاز شد. در این مرحله استادان از تطبیق این واکسین بهره‌مند می‌شوند."

آقای علیزی همچنین گفت که در ۲۴ ساعت گذشته بیشتر از ۱۷۰۰ تن مشکوک به ابتلا به کووید ۱۹ آزمایش شدند که نتیجه آزمایش ۲۱ تن مثبت بوده است.

بربنیاد آمار وزارت صحت در افغانستان تا کنون ۴۵ هزار تن واکسین ضد کرونا دریافته کرده ‌اند.

در افغانستان واکسین استرازنکا تولید مشترک هند و بریتانیا تزریق می‌شود که هند آن را به افغانستان کمک کرده است.

اما به دنبال پخش خبرها در باره لخته‌شدن خون کسانی که این واکسین را تزریق کرده‌اند، شماری از کشورهای اروپایی تزریق آنرا به گونه موقت متوقف کرده‌اند.

اما وزارت صحت عامه افغانستان گفته که این واکسین تاکنون هیچ عوارض جانبی به دنبال نداشته و این روند را تا تطبیق واکسین ضد کرونا برای شصت درصد از شهروندان ادامه می‌دهد.

معاون سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفته که تا کنون ۵۰۰ هزار دوز واکسین از هند و ۴۶۸ هزار دوز دیگر از سازمان جهانی واکسین "کوواکس فسیلیتی" دریافت کرده است.

به گفته آقای علیزی، قرار است سازمان جهانی کوواکس ۱۶ میلیون دوز واکسین و چین ۴۰۰ هزار دوز واکسین به افغانستان کمک کنند.

تا کنون شمار بیماران ویروس کرونا در افغانستان به ۵۶ هزار و ۶۰ تن رسیده که از این میان از مرگ ۲۴۵۹ تن در نتیجه این بیماری در این کشور گزارش شده است.

XS
SM
MD
LG