لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۳۵

سرنوشت نیروهای ائتلاف در افغانستان یکی از بحث‌های کلیدی اجلاس وزرای خارجه ناتو


آرشیف، شماری از نیروهای ائتلاف بین‌المللی در افغانستان

سرمنشی ناتو بحث‌ها در مورد پروسه صلح افغانستان را مهم می‌داند و از آن حمایت می‌کند.

ینس ستولتنبرگ که روز سه‌شنبه (۲۶ حوت/۱۶ مارچ) در یک نشست خبری آنلاین از بروکسل به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ می‌داد، گفت، از تلاش‌های فعلی در پروسه صلح و توافقی که سال گذشته میان ایالات متحده و طالبان امضا شد، پشتیبانی می‌کند و آنرا به نفع افغانستان می‌داند.

او افزود که سهم کشورهای منطقه در مسئله افغانستان خیلی مهم است و آن‌ها باید مسئولیت‌های شانرا برای کمک در پروسه صلح بپذیرند.

ینس ستولتنبرگ سرمنشی ناتو
ینس ستولتنبرگ سرمنشی ناتو

به گفته ستولتنبرگ در حال حاضر متحدین ناتو با دقت مشغول بررسی وضعیت افغانستان استند: "ما ارزیابی‌ها، بحث‌ها و مشوره‌ها را با نزدیک شدن به ضرب الاجل اول می در ناتو ادامه می‌دهیم. این یکی از بحث‌های کلیدی در اجلاس هفته آینده وزیران خارجه ناتو خواهد بود."

سرمنشی ناتو گفت که وزیران خارجه کشورهای عضو این پیمان نظامی در اجلاس هفته آینده شان در مورد سرنوشت نیروهای ائتلاف در افغانستان بحث می‌کنند.

به گفته او، در حال حاضر شمار نیروهای سایر کشورهای ائتلاف، در مقایسه با ایالات متحده در افغانستان بیشتر است.

بر اساس آمار ماموریت حمایت قاطع ناتو در حال حاضر شمار نیروهای بین‌المللی در افغانستان به حدود ۹۶۰۰ تن می‌رسد که از میان آن‌ها، ۷۱۰۰ تن شان غیر امریکایی استند.

دونالد ترمپ رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا
دونالد ترمپ رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا

دونالد ترمپ رئیس جمهور پیشین امریکا در روزهای آخر کاری اش، شمار نظامیان ایالات متحده در افغانستان را به ۲۵۰۰ تن کاهش داد.

اکنون ادارۀ رئیس جمهور جو بایدن می‌گوید که مشغول بازنگری این طرح است و تا هنوز به تصمیم نهایی دست نیافته.

پیش از این کنت مک‌کنزی فرمانده ستاد مرکزی امریکا در گفت‌وگو با روزنامه لاس انجلس تایمز گفته بود که اگر نیروهای کشورش بر اساس جدول زمانی اول ماه می، افغانستان را ترک کنند، جنگ‌ها افزایش خواهد یافت.

از جانب دیگر مسعود اندرابی وزیر داخله افغانستان به تازگی در گفت‌وگو با خبرگزاری اسوشیتد پرس گفت که خروج فوری نیروهای بین‌المللی از افغانستان، شاید پیامدهای ناگواری به همراه داشته باشد. اما او تاکید کرد که نیروهای افغان توانایی دفاع از کشورشان را دارند.

XS
SM
MD
LG