لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۶ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۵۶

انتونی بلینکن: اگر طالبان افغانستان را به‌زور بگیرند، مشروع نخواهد بود


انتونی بلنکن وزیرخارجهٔ امریکا در یک نشست خبری در سفارت این کشور در کابل.

انتونی بلینکن وزیر خارجه امریکا می‌گوید اگر طالبان به روند سیاسی تن در ندهند، و تلاش کنند کشور را به‌زور بگیرند، مشروع نخواهد بود.

اعلام زمان بیرون کردن نیروهای امریکایی از افغانستان از سوی جوبایدن رئیس جمهور امریکا پای انتونی بلینکن وزیر خارجهٔ آن کشور را به کابل کشاند.

آقای بلینکن در یک سفر از پیش نااعلام‌شده به روز پنجشنبه(۲۶ حمل) به کابل آمد.

او‌ پس از دیدار با محمداشرف غنی رئیس جمهور کشور و عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحهٔ ملی در یک نشست خبری در سفارت امریکا در کابل گفت: "در صورتی که طالبان تلاش کنند بر نیروهای امریکایی حمله کنند با پاسخ نیرومند روبه‌رو خواهند شد."

انتونی بلینکن تاکید‌ می‌کند که جنگ افعانستان راه حل نظامی ندارد.

او هشدار می‌دهد که طالبان نباید روندسیاسی را رد کنند.

او افزود: "این بسیار مهم است که طالبان بدانند که اگر یک روند سیاسی را رد کنند و تلاش کنند که کشور را به زور بگیرند، مشروع و پایدار نخواهند بود."

بر اساس تصمیم تازهٔ جو بایدن رئیس جمهور‌ ایالات متحده، تمامی نیروهای این‌کشور از اول ماه می تا ۱۱سپتامبر سال روان میلادی افغانستان را ترک خواهند کرد.

جو بایدن تاریخ جدید خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را اعلام کرد

اما آنچه گاه‌گاهی سر زبان‌ها می‌شود، نگرانی از کشانیده شدن افغانستان به دامن جنگ‌های داخلی پس از خروج نیروهای خارجی است.

انتونی بلینکن می‌گوید اگر طالبان بخواهند جنگ‌های داخلی را تحریک کنند، خواست‌هایی شان به شمول بیرون شدن نام رهبران شان از فهرست سیاه شورای امنیت سازمان ملل، و شناخت بین‌المللی برآورده نخواهند شد.

او افزود: "طالبان می‌گویند برخی چیزها را می‌خواهند به‌شمول به رسمیت شناختن بین‌المللی، پشیبانی‌ بین‌المللی برای افغانستان و این‌که رهبران شان بتوانند آزادانه سفر کنند، اما اگر آنان جنگ‌ داخلی را تحریک کنند هیچ کدام این [خواست‌ها] امکان ندارد."

طالبان درباره این گفته‌های آقای بلینکن به پیام‌های رادیو آزادی پاسخ ندادند. اما آنان با فرستادن اعلامیه‌ای ساعتی پیش از این نشست خبری آقای بلنکن به‌روز پنجشنبه امریکا را به سرپیچی از توافقنامهٔ دوحه و عهدشکنی متهم کرده است، اما اعلام زمان خروج نیروهای امریکایی را از سوی جوبایدن رئیس جمهورامریکا بی‌هیچ قیدوشرطی، درک درست مقام‌های امریکایی از وضعیت افغانستان گفته اند.

در اعلامیه در واکنش به چندماه تعویق خروج نیروهای امریکایی هشدار داده شده که این سرپیچی امریکا از توافق‌نامه راه هرگونه اقدام لازم را برای طالبان باز می‌کند و مسئولیت عواقب آینده آن نیز بر دوش امریکاییان خواهد بود.

از سوی دیگر‌ انتونی بلینکن از طالبان و سیاسیون و طرف‌های دخیل می‌خواهد که در نشست ترکیه که قرار است در بیست‌ و چهارم ماه اپریل امسال میلادی برگزار شود حضور یابند.

محمدنعیم سخنگوی دفترسیاسی طالبان در قطر پیش از این در تویتی نوشته بود که تا هنگام خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان آنان در هیچ نشستی درباره به افغانستان شرکت نخواهند کرد.

با این حال ارگ ریاست جمهوری در اعلامیه نگاشته است که رئیس جمهورغنی در دیدار با انتونی بلینکن در ارگ گفته است که به تصمیم ایالت متحدهٔ امریکا درباره خروج نیروهایش از افغانستان احترام می‌گذارد و در روند انتقال همکاری لازم خواهد کرد.

با این همه انتونی بلینکن وزیر خارجهٔ امریکا می‌گوید ایالات متحدهٔ امریکا همکاری‌های اقتصادی، سیاسی و دیپلوماتیکش را ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG