لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۹ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۱۲

اعتصاب دواخانه‌داران در واکنش به انحصاری شدن واردات دوا در افغانستان


نشست خبری اتحادیۀ خدمات دوایی افغانستان

اعتصاب کاری دواخانه داران در کشور از آنچه مسوولان این اتحادیه انحصاری کردن واردات دوا در کشور می‌گویند.

پس از صدور قطعه‌نامه لغو طرح انحصاری کردن خدمات دوایی در کشور، اکنون اتحادیه خدمات دارویی در سراسر کشور دست به اعتصاب کاری زدند.

آنان روز دوشنبه (۲۳ حمل)، در نشست اعتراضی ادعا کردند که اداره ملی تنظیم خدمات دوایی طرح انحصاری کردن خدمات دوایی را به رییس جمهوری پیشنهاد کرده که بر اساس آن فعالیت نزدیک به ۵۰۰ شرکت واردکننده دارو متوقف می‌شود.

اسدالله کاکر رییس اتحادیه خدمات دارویی می‌گوید حکومت قصد دارد واردات و فروش دارو را مختص پنج شرکت کند و برای هرشرکت بیش از ۵۰۰ دواخانه به گونه زنجیره‌ای تعلق می‌گیرد.

او افزود: "این قسم معلوم می‌شود چند حلقه انحصاری است به گرد ریاست جمهوری که این‌کار را می‌خواهند انحصاری کنند و مفادش به جیب چند نفر برود در این صورت مردم ما بسیار متضرر می‌شوند."

نشست خبری اتحادیۀ خدمات دوایی افغانستان
نشست خبری اتحادیۀ خدمات دوایی افغانستان

به گفته آقای کاکر با آنکه شرکت‌های وارد کننده دارو جواز فعالیت دارند، اما کالاهای‌شان هفته‌ها در مرزها متوقف می‌شود و برای‌شان اجازه ورود دواها داده نمی‌‌شود.

اما ادارۀ ملی ادویه و غذای افغانستان به رادیوی آزادی گفته که این طرح اصلاحی این اداره برای تنظیم امور دارو و مواد غذایی است و بحث انحصار روند واردات دارو مطرح نشده و هدف آنان ایجاد اصلاحات در این روند است.

او افزود: "هیچ تصمیمی مبنی بر انحصاری کردن سیستم دوایی به پنج شرکت وجود ندارد و این‌ها هیچ سندی ندارند ما باید قانون را بالای همه یک‌سان تطبیق کنیم و سیستم خدمات را آسان بسازیم. اعتصاب کاری و بند کردن دواخانه‌ها بازی با زندگی مردم است و کسی حق ندارد مسدود کند."

اعضای این اتحادیه به روز دوشنبه در نشست خبری‌ای با صدور قطعنامه‌ای هشت ماده‌ای خواستار لغو این طرح شد.

اما پس از آنکه به گفتهٔ آنان خواست‌شان نادیده گرفته شد، آنان از دو روز بدین سو دست به اعتصاب کاری زده اند و می‌گویند تا زمانی که این طرح لغو نشود، و صدای‌شان شنیده نشود، دست از اعتصاب کاری نخواهند کشید.

XS
SM
MD
LG