لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۱ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۳۰

کریم یاقوت در رقابت‌های نیمه ماراتون مقام هفتم را گرفت


کریم یاقوت

کریم یاقوت عضو تیم ملی اتلتیک افغانستان مقام هفتم رقابت‌های نیمه ماراتون را از آن خود کرد.

مجیب قاریزاده، عضو دفتر مطبوعاتی کمیته ملی المپیک گفته آقای یاقوت توانست فاصله ۲۱ کیلومتر را در یک ساعت و ۱۳ دقیقه بپیماید و در میان ۱۵۰۰ ورزشکار از ۲۴ کشور شرکت‌کننده مقام هفتم را به دست آورد.

این مسابقات در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، برگزار شد.

نیمه‌ماراتون یک مسابقهٔ دو جاده‌ای است که در مسافت ۲۱ کیلومتر و ۹۷ متر و ۵۰ سانتیمتر برگزار می‌شود. تعداد شرکت‌کنندگان در مسابقات نیمه‌ماراتون در سال‌های اخیر افزایش زیادی داشته است.

رکورد رسمی دو نیمه‌ماراتون مردان به زرسنای تادسه، دوندهٔ اریتره‌ای با زمان ۵۸ دقیقه و ۲۳ ثانیه تعلق دارد که در سال ۲۰۱۰ در شهر لیسبون ثبت شده‌است. رکورد زنان هم متعلق به فلورنس کیپلاگات کنیایی با زمان یک ساعت و ۵ دقیقه و ۱۲ ثانیه است که در فوریهٔ ۲۰۱۴ در بارسلونا ثبت شده‌است.

بزرگترین مسابقهٔ دو نیمه‌ماراتنی که تاکنون برگزار شده، بین شهرهای کپنهاگ (دانمارک) و مالمو (سویدن) در سال ۲۰۰۰ برگزار شد و ۷۹٬۷۱۹ نفر در آن به خط پایان رسیدند.

بزرگ‌ترین دو نیمه‌ماراتون سالانهٔ دنیا هم تورنمنت نیمه‌ماراتون یوتبری در سویدن است که ۶۴٬۲۸۸ نفر در سال ۲۰۱۴ در آن شرکت کردند و ۴۷٬۷۹۱ نفر به خط پایان رسیدند.

مسابقهٔ قهرمانی دو نیمه‌ماراتون جهان از سال ۱۹۹۲ هر سال برگزار می‌شود. زارسنای تادسهٔ اریتره‌ای، با پنج قهرمانی در بخش مردان و پائولا رادکلیف انگلیسی، لورنا لاگات، دوندهٔ کنیایی‌تبار هالندی، و تلگا لوروپ کنیایی، هریک با سه قهرمانی در بخش زنان، پرافتخارترین ورزشکاران این مسابقات هستند.XS
SM
MD
LG