لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۱ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۵۸

استولتنبرگ: در اجلاس ماه جون، در بارۀ استراتیژی این پیمان بحث خواهد شد


ینس استولتنبرگ منشی عمومی ناتو

منشی عمومی ناتو می‌گوید که در اجلاس سران این پیمان نظامی در ماه جون در بارۀ ستراتیژی ناتو در خصوص چالش‌هایی عمده بحث خواهد شد.

ینس استولتنبرگ برگزاری این نشست را فرصتی بی‌نظیر برای تقویت بیشتر ناتو خوانده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، استولتنبرگ در بیانیه‌ای گفته که در مورد اجندای بنیادی ناتو تا سال ۲۰۳۰ برای مقابله با چالش‌های امروز و فردا تصمیم خواهند گرفت.

او اقدامات تهاجمی روسیه، تهدید تروریزم، حمله‌های سایبری، تکنالوژی در حال ظهور و مختل کننده، تاثیر امنیتی تغییر اقلیم و ظهور چین را به عنوان چالش‌ها یاد کرده.

مقر نشست سران ناتو در بروکسل
مقر نشست سران ناتو در بروکسل

انتظار می‌رود جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده در اولین سفر رسمی‌اش به اروپا در این اجلاس اشتراک کند.

بایدن در اجلاس سران ناتو تعهدش را در برابر متحدان واشنگتن تجدید خواهد کرد.

روابط واشنگتن و ناتو در دورۀ ریاست جمهوری دونالد ترمپ رئیس جمهور پیشین ایالات متحده به هم خورده بود.

اجلاس قبلی سران ناتو در سال ۲۰۱۹ با اختلافاتی به همراه بود. ترمپ در آن زمان شماری از اعضای ناتو را متهم کرد که در پرداخت هزینۀ دفاعی به قدر کافی سهم نمی‌گیرند.

اجلاس سران ناتو امسال در حالی برگزار می‌شود که متحدین، نیروهای‌شان را از افغانستان بیرون می‌کنند.

بایدن چهارشنبه هفتۀ گذشته اعلام کرد که تمام نیروهای امریکایی تا یازدهم ماه سپتمبر، افغانستان را ترک خواهند کرد و روند خروج در اول ماه می آغاز خواهد شد.

بر اساس توافقنامۀ ۲۹ فبروری سال ۲۰۲۰ میان طالبان و ایالات متحده، قرار بود تمامی نیروهای امریکایی تا اول ماه می امسال از افغانستان بیرون شوند به شرط آنکه طالبان وعده‌های مبارزه با تروریزم را عملی کنند.

رئیس جمهور بایدن پیش از اعلام تاریخ جدید خروج نیروها گفته بود که بیرون کردن نیروهای امریکایی تا اول می بنابر دلایل فنی دشوار خواهد بود. وزارت دفاع امریکا می‌گوید که ۲۵۰۰ سرباز امریکایی در افغانستان حضور دارند.

طالبان، امریکا را به نقض توافقنامه متهم کرده و گفته اند که پیامد آن به دوش آن کشور خواهد بود.

ناتو در حال حاضر حدود هفت هزار سرباز در افغانستان دارد. این نیروها در چهارچوب ماموریت حمایت قاطع، قوای امنیتی و دفاعی افغانستان را آموزش و مشوره داده و آنها را یاری می‌رسانند.

XS
SM
MD
LG