لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۸ ثور ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۲۹

بایدن: امریکا به اهدافش در افغانستان دست یافته؛ 'تهدید القاعده را کاهش دادیم'


جو بایدن، رئیس جمهوری امریکا

جو بایدن رئیس جمهوری امریکا می‌گوید که به اهداف خود در افغانستان دست یافته اند و حالا فرصت آن فرا رسیده که نیروهای خود را از این کشور بیرون کنند.

جو بایدن گفت که در نتیجه جنگ ۲۰ ساله در افغانستان، تهدیدهای هراس افگنی در این کشور کاهش یافته است.

آقای بایدن که برای اولین بار به عنوان رئیس جمهوری امریکا به هردو مجلس کانگرس آن کشور سخن می‌زد گفت که جنگ آن‌ها در افغانستان تلاش برای ملت سازی نبوده بلکه برای از بین بردن تروریستانی بود که امریکا را مورد حمله قرار داده بودند.

رئیس جمهوری امریکا خود را به پایان جنگ در افغانستان متعهد دانست و افزود که پس از ۲۰ سال قربانی حالا فرصت آن فرا رسیده تا نیروهای امریکایی به کشور خود برگردند.

آرشیف، شماری از نیروهای امریکایی در افغانستان
آرشیف، شماری از نیروهای امریکایی در افغانستان

بایدن افزود: "جنگ در افغانستان هرگز تلاش برای ملت سازی چند نسله نبوده است.ما بخاطری به افغانستان رفته بودیم تا هراس افگنانی را که در ۱۱ سپتمبر بالا ما حمله کرده بودند مهار کنیم. ما اسامه بن لادن را به عدالت سپردیم و تهدیدهای تروریستی القاعده را کاهش دادیم. پس از شجاعت و قربانی ۲۰ ساله امریکا حالا وقت آن فرا رسیده که عساکرما به خانه برگردند."

جو بایدن همچنین گفت که برای جلوگیری از تهدیدهای احتمالی آینده در برابر امریکا، آن‌ها آمادگی قبلی و توانایی لازم دارند.

جنرال میلی: بدترین نتیجه خروج امریکا از افغانستان سرنگونی حکومت توسط طالبان است

نمایندگان امریکا، روسیه، چین و پاکستان جمعه دربارۀ صلح افغانستان گفتگو می‌کنند

آقای بایدن افزود که علاوه بر تهدیدها از افغانستان، از سوریه، یمن، سومالیا، افریقا و خاور میانه نیز علیه امریکا تهدیدهای القاعده و داعش وجود دارد و امریکا باید در هر حال محتاط باشد.

رئیس جمهوری امریکا در حالی تهدید هراس افگنی در افغانستان را کاهش یافته می‌داند که احمد ضیا سراج رئیس عمومی امنیت ملی این کشور دو روز پیش گفت که حدود ۲۰ گروه تروریستی در افغانستان فعالیت داشته و امنیت این کشور را تهدید می‌کنند.

احمد ضیا سراج، رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان
احمد ضیا سراج، رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان

در همین حال پیش از این حکومت افغانستان از تصمیم رئیس جمهوری امریکا برای خروج تمام نیروهایش از این کشور استقبال کرده است و گفته که در این روند همکاری خواهد کرد.

امریکا پیش از این گفته که همکاری‌های امنیتی و کمک‌های اقتصادی‌اش با افغانستان پس از خروج تمام نیروهایش از این کشور، در قالب جدیدی همکاری‌ها ادامه خواهد یافت.

از سویی هم لوید آستین وزیر دفاع امریکا با قمر جاوید باجوه لوی درستیز اردوی پاکستان از طریق تلفون گفتگو کرده است.

وزارت دفاع امریکا پنتاگون با پخش اعلامیه‌ای گفته که دو طرف در مورد روند خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان و پروسه جاری صلح این کشور گفتگو کرده‌اند.

در اعلامیه نوشته شده که آقای آستین از لوی درستیز اردوی پاکستان خواسته که برای امنیت و ثبات در منطقه همکار‌ های خود را افزایش دهد.

قرار است که روند بیرون شدن تمام نیروهای خارجی از افغانستان در اول ماه می آغاز شود و تا ۱۱ سپتمبر یا ۲۰ سالگی حمله شبکه القاعده بر امریکا این روند پایان یابد.

XS
SM
MD
LG