لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۴ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۵۶

مقام‌های فلسطین: حدود دوهزار واحد مسکونی در نوارغزه تخریب شده اند


ساختمان های تخریب شده در اثر حملات هوایی اسرائیل در نوارغزه

سازمان ملل متحد می‌گوید حدود ۸۰۰ هزار تن در نوارغزه به طور منظم به آب پاک دسترسی ندارند، زیرا در اثر جنگ‌های اخیر حدود ۵۰ درصد شبکۀ آب آسیب دیده است.

به نوشته آژانس خبری اسوشیتدپرس، دفتر هماهنگی امور بشری سازمان ملل متحد به نقل از وزارت امور عمومی و مسکن غزه گفته که در جریان ۱۱ روز جنگ حدود ۱۷۰۰۰ واحد مسکونی و تجارتی آسیب دیده و یا تخریب شده اند.

به گفتۀ سازمان ملل متحد ۷۶۹ واحد مسکونی و تجارتی غیرقابل سکونت شده، حداقل ۱۰۴۲ واحد در ۲۵۸ ساختمان تخریب شده و به ۱۴,۵۳۸ واحد دیگر بطور قسمی آسیب رسیده است.

سازمان ملل متحد همچنان گفته، ۵۳ مرکز آموزشی، شش شفاخانه و ۱۱ مرکز مراقبت‌های صحی اولیه در غزه آسیب دیده، مکاتب در نوارغزه مسدود بوده و حدود ۶۰۰ هزار کودک از آن متاثر شده اند.

اما یک مقام فلسطینی می‌گوید، به اساس ارزیابی‌های ابتدایی حداقل ۲۰۰۰ واحد مسکونی در جریان جنگ بین اسرائیل و گروه‌های فلسطینی در نوارغزه تخریب شده است.

ساختمانی که در اثر حملات هوایی اسرائیل بر نوارغزه تخریب شده است
ساختمانی که در اثر حملات هوایی اسرائیل بر نوارغزه تخریب شده است

ناجی سرحان معاون وزارت کار و مسکن نوارغزه، دیروز (شنبه ۲۲ می) به آژانس خبری اسوشیتدپرس گفت، بیش از ۱۵۰۰۰ واحد دیگر در جریان این جنگ قسماً تخریب شده اند.

به نوشته آژانس خبری اسوشیتدپرس، اسرائیل صدها حمله هوایی را بر نوارغزۀ پر جمعیت انجام داده و ساختمان‌های مسکونی، تجارتی و دولتی را هدف قرار داده است. به اساس گزارش، هدف این حملات مکان هایی بوده که در آن‌ها گروه فلسطینی حماس، دفاتر و منابع داشت.

به گفته ناجی سرحان معاون وزارت کار و مسکن غزه، در جریان این جنگ، چهار مسجد و ده‌ها دفتر پولیس نیز تخریب شده است.

نوارغزه
نوارغزه

در این حال محمود صلاح قوماندان پولیس غزه گفته که حدود ۳۰۰ راکت و سر گلوله‌های اسرائیلی منفجر ناشده، جمع آوری شده است.

ناجی سرحان خسارات مالی ناشی از این جنگ را ۱۵۰ میلیون دالر امریکایی تخمین کرده گفته که بررسی‌ها هنوز هم ادامه دارد.

آتش‌بس که روز جمعه بین اسرائیل و گروه فلسطینی حماس نافذ شد، به جنگ ۱۱ روزه‌ای پایان داد که از خود بیش از ۲۵۰ کشته برجای گذاشته و اکثریت آنها فلسطینی‌ها هستند. از کشته شدن ۱۲ تن به شمول دو کودک نیز در اسرانیل گزارش داده شده است.

XS
SM
MD
LG