لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۴ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۲۶

'موج سوم کرونا سیستم صحی افغانستان را با وضعیت نامناسبی روبه‌رو کرده است'


شفاخانه افغان- جاپان، یکی از مراکز درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا در کابل.

وزارت صحت عامه افغانستان اعلام کرده که موج سوم کرونا سیستم صحی این‌کشور را به‌شدت تحت تاثیر قرار داده و با وضعیت نامناسبی روبه‌رو کرد است.

این وزارت گفته که گسترش ویروس کرونا سیستم صحی این‌کشور را در وضعیت بدی قرار داده است.

وحید مجروح سرپرست این وزارت در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته است که "حالا آنان نامناسب‌ترین وضعیت را در تناسب به ۲۰ سال گذشته تجربه می‌کنند."

مسئولان این وزارت گفته‌اند که احتمال زیاد وجود دارد که موج سوم بیماری کرونا در جریان هفته جاری به بالاترین سطح برسد برسد.

میرویس علیزی، معاون سخنگوی وزارت صحت به رادیو آزادی گفت: "متاسفانه چنانکه به گراف جدید واقعات نگاه می‌کنیم، روزبه‌روز رقم مبتلایان روبه بلند شدن است، به اندازه‌ای که تعداد زیاد می‌شود، به همان اندازه فیصدی بیماران وخیم هم بیشتر می‌شود. در حال حاضر ما در حال نزدیک شدن به سطح بلند هستیم."

وزارت صحت عامه افغانستان در حالی از بدتر شدن وضعیت خبر داده که پیش از این شکایت‌ها از کمبود آکسیجن در سطح کشور مطرح شده است.

اما وزارت صحت افغانستان گفت که روز گذشته صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل یونسیف، ۱۰ دستگاه تولید آکسیجن در اختیار این‌وزارت قرار داده است.

این ۱۰ دستگاه‌ به ولایت‌ها فرستاده می‌شوند، اما بیشتر از کمبود آکسیجن در کابل سخن گفته می‌شود.

این وزارت از فعال شدن دستگاه‌های تولید اکسیجن مصنوعی در شفاخانه‌های کووید-۱۹ افغان‌-جاپان و قصبه خبر داده است.

از سویی دیگر حکومت افغانستان برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا محدودیت‌ها را افزایش داده است.

از امروز تمام نهادهای تعلیمی، تحصیلی، تالارهای عروسی، حمام‌ها، باشگاه‌های ورزشی و شماری از مراکز تجمع مردم مسدود می‌شوند.

از سویی دیگر، اداره تنظیم زندان‌ها نیز از وضع محدودیت‌ها در زندان‌ها خبر داده و از پایوازهای زندانیان خواسته است که تا دو هفته به دیدار زندانیان‌شان به زندان‌ها نروند.

آرشیف، زندان پلچرخی در کابل
آرشیف، زندان پلچرخی در کابل

صفی‌الله جلالزی سخنگوی اداره تنظیم امور زندان‌ها به رادیو آزادی گفت: "به اساس پیشنهاد وزارت صحت عامه و به دلیل گسترش موج سوم کرونا در کشور رهبری اداره تنظیم زندان‌ها به‌منظور جلوگیری از گسترش این ویروس در میان پرسونل و تمام زندانیان در تمام زندان‌های کشور الی اطلاع ثانی از پذیرش پایوازان معذرت می‌خواهد."

اما رئیس جمهور غنی امروز در ارگ گفت که افغان‌ها توانایی‌شان را در برابر موج سوم ویروس کرونا نشان دادند.

آقای غنی که در نشستی به مناسبت رسیدن ۷۰۰ هزار دوز واکسین کمکی چین گفت که نظامی صحی در تناسب به موج دوم ویروس در وضعیت بهتری قرار دارد.

اما آمار رسمی وزارت صحت عامه افغانستان نشان می‌دهد که در ۲۴ساعت گذشته ۶۷ تن جان باخته‌اند بالاترین آمار تلفات در یک شبانه‌-روز در چند ماه گذشته.

اما آمار مبتلایان در یک شبانه-روز در مقایسه با چند روز گذشته کاهش یافته و به ۹۷۳ تن رسیده است.

آمار کل مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به ۸۹ هزار و ۸۶۱ تن شمار جان‌باختگان به ۳۵۲۷ تن رسیده است.

XS
SM
MD
LG