لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۵۳

درخواست ویزای ویژه امریکا از سوی افغانان همکار با این‌کشور، جریان دارد


شماری از معترضان در نزدیک سفات امریکا

درخواست دریافت ویزای ویژه امریکا هنوز هم از سوی افغانانی که با این‌کشور کار کرده اند، جریان دارد.

اکنون که روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان ۹۰ درصد تکمیل شده است، نگرانی کسانی‌که با ایالات متحده کار می‌کردند نیز افزایش یافته است.

این کارمندان که در زمینه‌های مختلف نظامی و پروژه‌های انکشافی آمریكا برای افغان‌ها كار كرده اند، پس از خروج این نیروها، به شدت نگران امنیت آینده خود هستند.

امروز جمعه (۱۸ سرطان) کارمندان افغان ایس (AISS) یکی از دفاتر ایالات متحده در افغانستان، مقابل سفارت آمریکا در کابل تجمع کردند و خواستار اجرای سریع روند ویزای ویژه سیو یا مهاجرت شدند.

منصور یوسفی و پرویز کاظمی دوتن از این اعتراض کننده‌گان به رادیو آزادی گفتند: "نگرانی ما این است که یکی از همکاران ما بنام مولدالدین در مزار سرش از سوی طالبان بریده شد، زندگی همه ما به‌خطر است، همه همکاران ما که با دفتر ایس احساس خطر می‌کنیم. اگر ما کابل باشیم یا بخاطر کار به ولایت‌های دیگر سفر کنیم، اگر به‌دست طالبان بی‌افتیم ما را هم زنده نمی‌گذارند."

تجمع کارمندان افغان ایس یکی از دفاتر ایالات متحده در افغانستان، مقابل سفارت آمریکا در کابل.
تجمع کارمندان افغان ایس یکی از دفاتر ایالات متحده در افغانستان، مقابل سفارت آمریکا در کابل.

او می‌گوید:‌"از نگاه امنیتی اولادها و خانم ما زیر تهدید است، به جایی رفته نمی‌توانیم مشکلات بی‌اندازه زیاد است. خواست ما از امریکا این است که خدمات زیادی به این کشور انجام دادیم و حق ما این است که برای ما ویزه مهاجرت داده شود."

محمد سلیم قیامی، یکی دیگر از کارمندان یکی از دفاتر ایالات متحده که در یکی از مناطق دور افتاده کابل زندگی می‌کند، به رادیو آزادی گفت که او به علت تهدیدهای امنیتی حتی نمی‌تواند از خانه‌اش بیرون شود.

او گفت:‌ "ما همه با نگرانی روبرو هستیم، خواست ما از امریکا این است که همراه ما کمک کند و جان ما را نجات دهد."

اما رئیس جمهور جو بایدن دیروز پنجشنبه(۱۷ سرطان) در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید گفت که به هزاران افغان که با نیروهای امریکایی کار کرده اند و در معرض تهدید طالبان قرار دارند، اجازه می‌دهد تا به ایالات متحده پناه ببرند.

جو بایدن رئیس جمهور امریکا
جو بایدن رئیس جمهور امریکا

‎او افزود از زمان آغاز کارش از ماه جنوری سال روان میلادی، بیش از ۲۵۰۰ درخواست افغان‌ها تحت برنامه ویژه ویزا پذیرفته شده است.

پیش از این دولت آمریكا گفته بود كه برای هژده هزار مترجم و كارمند افغان كه با ارتش و دولت آمریكا كار كرده اند ویزای ویژه مهاجرت صادر خواهد كرد.

اگرچه طالبان درباره نگرانی کارمندان افغان در دفاتر آمریكایی توضیحی نداده اند، اما پیش‌تر این گروه در اعلامیه‌یی گفتند كه با این افراد کاری ندارند و باید به عنوان یك شهروند افغان به زندگی عادی خود ادامه دهند.

XS
SM
MD
LG