لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۷ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۴۸

اشرف غنی: طالبان در جنگ پیروز نخواهند شد


محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان

با افزایش تنش‌ها در افغانستان از جمله شمال کشور، رئیس جمهور محمد اشرف غنی در سفرش به ولایت بلخ گفته است که ایالات متحده به زودی ۳۷ هلیکوپتر نوع بلک هاک را به افغانستان می‌دهد.

آقای غنی در سفر امروزش به ولایت بلخ در نشستی مشورتی با خبرنگاران و فعالان مدنی گفت که طالبان در جنگ پیروز نخواهند شد.

او گفت که پیش از این ۴۰ درصد امکانات جنگی هوایی برای انتقالات لوژستیکی و مواد غذایی برای قرارگاه‌های نیروهای امنیتی استفاده می‌شد.

اما او افزود که پس از این به طور کلی از قوت‌ها و تجهیزات جنگی هوایی تنها برای عملیات علیه طالبان استفاده می‌شود.

رئیس جمهور غنی همچنین گفت که برای مهار حملات طالبان و رفع تهدید برای بندرهای مهم تجارتی و مراکز شهرها برنامه امنیتی و دفاعی جدید را طرح کرده است.

محمد اشرف غنی در جریان نشست امنیتی در ولایت بلخ
محمد اشرف غنی در جریان نشست امنیتی در ولایت بلخ

او افزود که این طرح امنیتی در سه ماه تطبیق خواهد شد و به طور کل تهدیدهای متوجه به مراکز شهرها و بندرهای تجارتی کشور را از بین خواهد برد.

طالبان تا کنون در رابطه به این گفته‌های رئیس جمهور غنی واکنش نشان نداده اند.

این اظهارات رئیس جمهور غنی در حالی است که طالبان ده‌ها ولسوالی را در مناطق مختلف افغانستان تصرف کرده و همچنان گفته اند که کنترل چند بندر از جمله شیرخان بندر در شمال و اسلام قعله در غرب افغانستان را در دست گرفته اند. این گروه تنها در ولایت بلخ، ۹ ولسوالی را تصرف کرده.

پیشروی سریع طالبان در مناطق مختلف از جمله شمال افغانستان بسیاری‌ها به شمول کشورهای آسیای میانه از جمله تاجیکستان، ازبیکستان و ترکمنستان را نگران کرده.

یک روز پیشتر، جنرال اسکات میلر قوماندان عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان مسئولیت نظامی را به جنرال کنت فرانک مکنزی قوماندان فرماندهی مرکزی ایالات متحده که مقرش در ایالت فلوریداست تحویل داد.

تمامی نیروهای امریکایی تا پایان ماه اگست از افغانستان بیرون می‌شوند. اما امریکا گفته که به کمک با نیروهای افغان همچنان ادامه خواهد داد.

آقای غنی گفت که کماندوهای اردوی ملی افغانستان باید بسیج شوند و کار انسجام آنها آغاز شده و تا سه ماه آینده تکمیل می‌شود.

رئیس جمهوری علاوه بر این گفت که قطعات هوایی و نیروهای خاص ۷۷۷ از این بعد مسئولیت راه اندازی و پیشبرد عملیات‌های شب هنگام علیه طالبان را دارند و امر این عملیات‌ها نیز صادر شده است.

حال دیده شود که این اظهارات تازه رئیس جمهور غنی چقدر خواهد توانست که مسیر جنگ را در افغانستان تغییر دهد.

XS
SM
MD
LG