لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۳۰ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۲۲

'اعتراض‌‌ها در واکنش به اختطاف دختر سفیر افغانستان در اسلام آباد'


گردهمایی اعتراض‌کننده‌ها در برابر سفارت پاکستان در کابل.

صدها تن در اعتراض به اختطاف دختر سفیر افغانستان در اسلام آباد در برابر سفارت پاکستان در کابل دست به تظاهرات زدند.

در این تظاهرات مردم، جوانان و فعالان مدنی شرکت داشتند و علیه پاکستان شعار دادند.

رویداد ربوده شدن سلسله علی‌خیل دختر سفیر افغانستان در اسلام آباد واکنش‌ها و اعتراض‌های جدی را در افغانستان در پی داشته است.

روز یکشنبه( ۲۷ سرطان) صدها تن از جوانان، استادان و محصلان پوهنتون‌ها، فعالان مدنی، شماری از اعضای شورای ملی و مردم در برابر سفارت پاکستان در کابل دست به تظاهرات زدند.

آنها شعارهای "مرگ بر پاکستان" و "مرگ بر آی، ایس، آی" شبکه استخباراتی پاکستان را سر دادند و با پخش اعلامیه ای خواستار پیگیری عاملان این رویداد شدند.

گردهمایی اعتراض‌کننده‌ها در برابر سفارت پاکستان در کابل.
گردهمایی اعتراض‌کننده‌ها در برابر سفارت پاکستان در کابل.

در بخشی از اعلامیه کی توسط محمود مرهون شرکت کننده اعتراض خوانده شد آمده است که علیه پاکستان باید در سازمان ملل متحد شکایت درج شود.

او در ادامه گفت: "از جمهوری اسلامی افغانستان می‌خواهیم که تا زمان نامعلوم با پاکستان تمام روابط دپلوماتیک خود را قطع کند. همچنین از جمهوری اسلامی افغانستان می‌خواهیم که در مورد موضوعات افغانستان در سازمان ملل متحد علیه پاکستان دعوا باز کند."

معترضان عکس‌های برخی از رهبران سیاسی و مذهبی پاکستان مانند عمران خان صدراعظم و مولانا فضل‌الرحمان را آتش زدند.

شرکت کنندگان این تظاهرات هشدار دادند که اختطاف دختر سفیر افغانستان در پاکستان بی‌پاسخ نخواهد ماند.

درهمین حال اعضای زنان شورای ملی افغانستان از این رویداد سخت ناراحت شده و در نامه به اعضای زن پارلمان پاکستان نوشته که زنان پاکستان آنچه را برای خود نمی‌خواهند برای ما نیز نخواهند.

در نامه نوشته شده که اعضای زن پارلمان پاکستان باید برای داد خواهی در این موضوع صدای شان را بلند کنند.

مصطفی یکی از معترضان به رادیو آزادی گفت که این رویداد افغان ها را سخت متاثر کرده است.

او افزود: "اختطاف دختر سفیر افغانستان در پاکستان موضوع بسیار مهم است و باید هرچه زودتر و با جدیت پیگیری شود. در غیر آن مردم غیور، شریف و با عزت افغانستان خاموش نخواهند ماند."

بر اساس اعلامیه وزارت خارجه افغانستان، سلسله علی‌خیل دختر نجیب‌الله علی خیل سفیر افغانستان در اسلام آباد روز جمعه برای چند ساعت ربوده و پس از شکنجه رها شد.

وزارت خارجه افغانستان در اعتراض به این رویداد منصور احمد خان سفیر پاکستان در کابل را احضار کرد و اعتراض شدید دولت افغانستان را در پیوند به این رویداد ابراز کرد.

در همین حال وزارت خارجه پاکستان با پخش اعلامیه ای دیروز گفته که پس از دریافت خبر این رویداد نا راحت کننده پولیس اسلام آباد دست به کار شده و بررسی‌هایش را آغاز کرده است.

ریاست جمهوری، شورای عالی مصالحه ملی، حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین و برخی چهره‌های دیگر این رویداد را تکان دهنده خوانده و آن را شدیدآ نکوهش کرده اند.

XS
SM
MD
LG