لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۵۱

وزارت دفاع: عملیات نظامی بخاطر حفظ جان غیرنظامیان با احتیاط پیش می‌رود


کاروان وسایط نظامی نیروهای افغان

در پی نگرانی‌ دفتر یوناما و واکنش‌های بین‌المللی از افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان، وزارت دفاع این کشور اعلام کرده که نیروهای دفاعی در جریان جنگ توجۀ ویژه‌ای به جان غیرنظامیان دارند.

فواد امان، معاون سخنگوی این وزارت به روز سه‌شنبه (۵ اسد) به رادیو آزادی گفت که عملیات پس‌گیری مناطق تحت کنترل طالبان به منظور جلوگیری از تلفات غیرنظامیان، با احتیاط به پیش برده می‌شود: "عملیات‌های ما بخاطر آزادسازی مناطق از دست رفته و همچنین مناطق استراتژیک و مراکز ولایت‌ها ادامه دارد. با گذشت هر روز پیشروی ما بیشتر می‌شود و ساحات تحت کنترل طالبان محدودتر خواهد شد. عملیات‌های ما به شکل محتاطانه اجرا می‌شود که از یک سو آسیب بیشتر به دشمن وارد کنیم و از سوی دیگر جان و مال مردم حفظ شود."

این در حالی است که دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در گزارش تازۀ خود نوشته که تلفات غیرنظامیان در شش ماه نخست سال‌جاری میلادی نسبت به زمان مشابه آن در سال گذشته ۴۷ درصد افزایش یافته است.

در این گزارش مسئول ۶۴ درصد این تلفات مخالفان مسلح دولت دانسته شده‌اند که به ترتیب طالبان، افراد مسلح غیرمسئول و گروه داعش مسئول این درصدی تلفات غیرنظامیان دانسته شده‌اند.

طالبان این گزارش را یک‌جانبه دانسته است.

در این گزارش همچنین نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان عامل ۲۳ درصد تلفات غیرنظامیان دانسته شده‌اند.

حمله هلیکوپتر نیروهای هوایی افغانستان
حمله هلیکوپتر نیروهای هوایی افغانستان

در همین حال وزارت دفاع افغانستان با صدور اعلامیه‌ای گفته است که در نتیجۀ عملیات نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در ۲۴ ساعت گذشته ۱۸۷ طالب کشته، ۱۱۲ طالب زخمی و ۲ طالب دیگر بازداشت شده‌اند.

این در حالی است که اجمل عمر شینواری، سخنگوی نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان به روز دوشنبه گفت که از ولسوالی‌های از دست رفته، نیروهای امنیتی ۳۰ ولسوالی را پس گرفته‌اند.

از سوی دیگر طالبان ادعا کرده که بیش از ۱۹۰ ولسوالی را تصرف کرده‌اند، اما حکومت گفته که مرکزهای برخی ولسوالی‌ها از یک منطقه به منطقۀ دیگر انتقال یافته است. وزارت دفاع امریکا نیز هفتۀ گذشته اعلام کرده بود که فعالیت طالبان به بیش از نیمی ولسوالی‌های افغانستان گسترش یافته است.

در همین حال نهادی زیر نام خانۀ صلح افغانستان امروز سه‌شنبه در نشستی در کابل در کنار حمایت از نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان بر حفظ دستآوردهای بیست سال گذشته تأکید کرد.

نگینه یاری، عضو این نهاد به رادیو آزادی گفت: "هدف از این نشست ما حمایت از نیروهای دفاعی و امنیتی افغان و همچنین حفاظت از دستاوردهای دو دهۀ گذشته بود."

در اعلامیه خانۀ صلح افغانستان آمده است که با طالبان باید صلح صورت گیرد نه معامله. این نهاد تأکید می‌کند که طرف‌های سیاسی در روند صلح باید با گذشت از منافع شخصی خود به منافع ملی افغانستان فکر کنند.

XS
SM
MD
LG