لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۸ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۵۲

وزارت صلح: طالبان در ۴ ماه بیش از ۲۲هزار حمله انجام داده اند


آتش سوزی در قلعه نو مرکز ولایت بادغیس

وزارت دولت در امور صلح افغانستان می‌گوید که طالبان با افزایش خشونت‌ها بیش از ۲۲ هزار حمله را در ۴ ماه نخست سال جاری خورشیدی انجام داده اند.

وزارت دولت در امور صلح افغانستان طالبان را عامل افزایش خشونت‌ها در ماه‌های اخیر می‌داند.

سید عبدالله هاشمی، رئیس نظارت بر کاهش خشونت‌‌های این وزارت امروز (پنج‌شنبه، ۷ اسد) در نشست خبری‌ای در کابل می‌گوید که طالبان در ۴ ماه نخست سال جاری خورشیدی بیش از ۲۲ هزار حملۀ مختلف را در نقاط مختلف کشور انجام داده اند.

زخمی‌های منتقل شده در شفاخانه ولایتی در قلعه نو مرکز ولایت بادغیس
زخمی‌های منتقل شده در شفاخانه ولایتی در قلعه نو مرکز ولایت بادغیس

این حملات شامل درگیری، حملات انتحاری، انفجاری، پرتاب راکت و قتل‌ها و ترورهای هدفمند می‌شود.

سید عبدالله هاشمی، رئیس نظارت بر کاهش خشونت‌‌های این وزارت می‌گوید که در نتیجۀ این حملات ۲۵۶۶ غیرنظامی کشته و ۳۰۲۱ غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

او افزود: "در میان ۲۵۶۶ جان باخته ۱۴۴۶ مردم ۶۵۰ زن و ۹۲۵ کودک جان‌های خود را از دست دادند و در میان ۳۰۲۱ زخمی ۱۸۵۰ مرد ۲۹۰ زن و ۸۸۸ کودک زخمی شده اند."

به گفتۀ آقای هاشمی، در چهار ماه نخست سال ۱۴۰۰ در نتیجۀ ضد حملۀ نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان ۲۴ هزار و ۶۰۹ طالب کشته، زخمی و یا بازداشت شده اند- ادعایی که طالبان آن را رد می‌کند.

وزارت دولت در امور صلح می‌گوید که این اطلاعات بر اساس آمار کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، منابع محلی و نهادهای امنیتی جمع‌آوری شده اند.

آقای هاشمی ادعا می‌کند که طالبان در مناطق تحت کنترل‌شان مردم محل را از حقوق اساسی‌شان محروم کرده اند و سبب آزار و اذیت مردم شده اند.

بر اساس آمار وزارت دولت در امور صلح، ۶۲۱ باب مکتب در ساحات تحت کنترل طالبان بسته شده اند و ۴۱ درصد دانش آموزان نیز از آموزش و پرورش محروم شده اند.

این در حالیست که دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، یوناما دوشنبه گذشته گزارش شش ماهۀ خود را منتشر کرد که بر اساس آن در شش ماه نخست سال جاری میلادی ۱۶۵۹ غیرنظامی در جنگ‌ها کشته و ۳۵۵۴ تن دیگر زخمی شدند.

این گزارش ۴۷ درصد افزایش را در تلفات غیرنظامیان نسبت به زمان مشابه آن در سال گذشته نشان می‌دهد.

در گزارش یوناما ۴۷ درصد مسئول تلفات غیرنظامیان مخالفان مسلح دولت به شمول طالبان، داعش و دیگر گروه‌های مسلح دانسته شده و مسئول ۲۳ درصد این تلفات هم نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان خوانده شده اند.

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان دست داشتن افراد این گروه در تلفات غیرنظامیان را رد می‌کند.

آقای مجاهد به رادیوی آزادی گفت که عامل تلفات غیرنظامی حکومت افغانستان است.

در همین حال عطار‌الرحمان سلیم، معاون شورای عالی مصالحۀ ملی می‌گوید که هیئت مذاکراتی دولت افغانستان آمادۀ گفت‌وگو روی هر موضوعی از جمله رهایی زنداینان، بیرون کردن نام رهبران طالبان از فهرست سیاه شورای امنیت سازمان ملل متحد و بحث روی قانون اساسی با هیئت مذاکراتی طالبان هستند.

این در حالیست که گفت‌وگوهای صلح دوحه میان هیئت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان با سرنوشت نامعلومی مواجه است.

XS
SM
MD
LG