لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۴۷

خانواده‌های قربانیان: مسئولان امنیت میدان هوایی کابل را تأمین کنند


تجمع افغان ها در نزدیک یکی از دروازه های میدان هوایی کابل

پس از دو حمله انتحاری در دروازه جنوب غربی میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی حالا شماری خانواده‌های قربانیان از مسئولان می‌خواهند تا امنیت این میدان را تامین کنند.

حمیدالله باشنده ولایت هرات که دو پسر مامایش را در این رویداد از دست داده می‌گوید که هر دو پسر مامایش در کمپ ایتالیایی‌ها کار می‌کردند و زمانیکه سفارت از ایشان خواسته بود که به میدان هوایی خود را برسانند قربانی این رویداد شده اند.

به گفته وی خانم یکی از این پسران زخمی و در شفاخانه ایمرجنسی کابل بستری است: "دو پسر مامایم بنام‌های همایون و میران کشته شدند و خانم همایون زخمی شده است آنها قبلاً با ایتالیایی‌ها کار می‌کردند و روز سه‌شنبه برای شان ایمیل آمد که به میدان بیایند و آنها به کابل می‌آیند و روز گذشته به میدان می‌روند که این حادثه رخ می‌دهد.

در این رویداد تنها خانواده حمید داغدار نشده بلکه از خانواده دیگر در کابل سه پسرهای کاکا در حادثه میدان جان‌های شانرا از دست داده اند.

غلام فاروق برادر یکی از قربانیان به رادیو آزادی گفت: "محمد زید برادرم و احمد رشاد و داکتر خالد پسران کاکایم بودند که همه روز گذشته شهید شدند دو نفر‌شان گرین کارت امریکا داشت و یکی دیگر‌شان از سفارت ایمیل آمده بود که پرواز دارید."

موترهای نظامی افراد گروه طالبان در بیرون میدان هوایی کابل
موترهای نظامی افراد گروه طالبان در بیرون میدان هوایی کابل

پس از حملات مرگبار انتحاری در بیرون محوطه میدان هوایی بین‌المللی حامدکرزی طالبان شام دیروز پنجشنبه (۴ سنبله) در ورودی این میدان را به روی هر نوع رفت و آمد مسدود کردند.

بربنیاد گزارش‌ها در حال حاضر تنها افراد مسلح وابسته به گروه طالبان با موترهای نظامی‌شان در اطراف دروازه‌های ورودی این میدان دیده می‌شوند.

از سویی هم بلال کریمی عضو دفتر مطبوعاتی طالبان از تامین امنیت میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی برای مردم اطمینان می‌دهد: "حادثه دلخراش که روز گذشته رخ داد و ساحه تحت حاکمیت نیروهای امریکایی بود ما برای هموطنان خود اطمنیان می‌دهیم که تمام ساحاتی که تحت کنترل امارات اسلامی است تمام شهروندان به آرامی زندگی کرده می‌توانند."

با وجود وضع محدودیت رفت و آمد بر میدان هوایی کابل شماری از مردم عام از جمله زنان و کودکان در نزدیک پوسته‌های امنیتی طالبان حضور دارند و منتظر باز شدن میدان هوایی کابل هستند اما شمار آنان در مقایسه با روزهای قبلی کمتر گفته شده است.

XS
SM
MD
LG