لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۷ جدی ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۴۷

افغانستان

تاکید وزارت زراعت طالبان بر حل چالش‌های تاجران گوشت مرغ

یکی از فارم‌های مرغ در افغانستان

معین وزارت زراعت، آبیاری و مالداری حکومت طالبان بر حل چالش‌های فراه راه تاجران گوشت مرغ تاکید کرد.

در خبرنامه‌یی که از سوی این وزارت نشر شد٬ آمده است که مولوی صدر اعظم معین وزارت زراعت، آبیاری و مالداری طالبان در دیدار با برخی مسوولان شرکت‌های‌ وارد کننده گوشت مرغ روز چهار شنبه در مورد چالش‌های فرا راه تاجران ملی، ترانزیت مواد تجارتی به ویژه حیوانی، مالیه و در بخش صادرات و واردت محصولات حیوانی گفتگو کرده است.

در این خبرنامه نیز گفته شده است که شماری از تاجران در بخش واردات گوشت مرغ از بندرهای تجارتی شکایت دارند و می‌گویند، با آن که محصولات حیوانی را مطابق جوازهای بین‌المللی ذبح حلال و اسناد صحی از امریکا و برازیل وارد می‌کنند، اما در گمرک ننگرهار مانع واردات آن‌ها شده‌اند.

مسوولان وزارت زراعت بر حل این مشکلات تاکید کرده‌اند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

ملل متحد: طالبان زنان و دختران را از صحنۀ فعالیت‌های عمومی دور می‌کنند

واکنش طالبان مسلح به اعتراض شماری از زنان در شهر کابل

ملل متحد می‌گوید که طالبان با تلاش‌های پیوستۀ خود زنان و دختران را از صحنۀ فعالیت‌های عمومی دور می‌کنند.

اعلامیۀ کمیشنری عالی حقوق بشر ملل متحد به استناد گزارش کارشناسان این سازمان می‌گوید که رهبران طالبان تبعیض وسیع و سیستماتیک جنسیتی و خشونت علیه زنان و دختران را نهادینه می‌کنند.

این کارشناسان روش‌هایی را که طالبان بعد از حاکمیت خود به آن رو آورده اند به مثابۀ مجازات دسته جمعی برای دختران و زنان تلقی می‌کنند.

کارشناسان حقوق بشر ملل متحد از آن‌چه تلاش‌های مداوم و سیستماتیک برای حذف زنان از عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی می‌خوانند ابراز نگرانی می‌کنند.

طالبان هنوز در بارۀ این اعلامیه ملل متحد واکنشی نشان نداده اند، ولی قبلاً گفته اند که حقوق زنان و دختران را در چوکات اسلام و عنعنات افغانی رعایت می‌کنند.

شماری از زنان روز یکشنبه درکابل در اعتراض به حجاب اجباری و قیود بر گشت و گزار زنان مظاهره کردند.

آن‌ها گفتند که طالبان با اعمال خشونت از این تظاهرات جلوگیری کردند.

فیصل مدرس خبرنگار افغان وهمکارانش از سوی طالبان رها شدند

فیصل مدرس و دو همکارش میلاد عزیز و ادریس رحیمی

فیصل مدرس خبرنگار افغان بعد از رهایی از توقیف طالبان دوباره در یوتیوب چینل خود ظاهر شد.

کمیتۀ حفاظت از خبرنگاران (سی‌پی‌جی) هفته گذشته خبر داد که آقای مدرس و همکاران وی ادریس رحیمی و میلاد عزیزی دوهفته پیش از یک رستوران در کابل بازداشت شده بودند.

آقای مدرس روز یکشنبه باردیگر در «Kabul Lovers» یوتیوب چینل خود ظاهر شد و از بازداشت خود نزد طالبان چنین گفت: "یک نقطه را هم باید بگویم که تحقیقات بسیار به شکل خوب بود، نه مسئله زور بود و نه مسئلۀ آزار و اذیت، یگانه چیزی‌که ما را آزار و اذیت داد فقط همین چند مدت که ما در زندان بودیم."

آقای مدرس افزود که وی بعد از پوشش تظاهرات اخیر در پنجشیر که به دنبال کشته شدن یک فرد ملکی در این ولایت راه اندازی شد، بازداشت گردید.

هیدر بار: بیکار شدن زنان وضعیت افغانستان را پیچیده‌تر کرده است

آرشیف- زنان معترض در کابل

دیدبان حقوق بشر می‌گوید که طالبان با اخراج زنان از کار در اکثر موسسات دولتی و بیکار ساختن زنانی‌که یگانه نان آور خانواده خود بودند وضعیت افغانستان را پیچیده‌تر ساخته اند.

هیدر بار مسئول بخش زنان در دیدبان حقوق بشر، به رادیو آزادی گفت که طالبان باید تعهدات خود را که در دوحه و بعد از تسلط بر افغانستان در بخش کار و آموزش زنان کرده اند، عملی کنند.

هیدر بار از جامعۀ جهانی خواستار شد که در تلاش‌های کمک‌رسانی با افغانستان به زنان اولویت دهد.

طالبان دیروز یکبار دیگر وعده کردند که با آغاز سال درسی نو در بهار آینده، دختران در همه مناطق به مکتب خواهند رفت ولی در بارۀ کار زنان هنوز طرزالعمل خاصی را اعلام نکرده اند.

اداره نورم و استندرد: تاجران از وارد کردن مواد نفتی بی‌کیفیت خودداری کنند

آرشیف- عکس جنبه تزئینی دارد

اداره نورم و استندرد حکومت طالبان برای تمام تاجران مواد نفتی هشدار داده است تا از واردات مواد نفتی بی کیفیت خودداری کنند.

در یک خبرنامه این اداره که شام یکشنبه به نشر رسیده آمده است وارد کنندگان تیل و گاز باید مواد بی‌کیفیت را وارد نکنند و در صورت سرپیچی از این دستور با آنان برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

در خبرنامه گفته شده است استفاده از مواد نفتی بی‌کیفیت در کنار آلوده ساختن محیط زیست به صحت و سلامتی انسان نیز ضرر می‌رساند و برای جلوگیری از آن با وزارت صحت عامه یکجا کار صورت می‌گیرد.

این در حالیست که پیش از این از بی‌کیفیت بودن تیل و گاز و همچنین افزایش قیمت آن شکایات زیادی مطرح شده بود.

حکومت طالبان: به مشکلات تجار رسیدگی شود

مولوی عبدالسلام حنفی معاون دوم رئیس الوزرای حکومت طالبان

کمیسیون اقتصاد کابینۀ حکومت طالبان فیصله کرده است به تمام مشکلات تجار و تسریع روند پروژه های توسعه‌یی توجه صورت گیرد.

در یک خبرنامه ارگ گفته شده است مولوی عبدالسلام حنفی معاون دوم رئیس الوزرا که رهبری کمیسیون اقتصاد را نیز بر عهده دارد ناوقت یکشنبه در ملاقات با برخی وزرات خانه‌های سکتوری و سرمایه گذاران روی مشکلات تجار و برداشتن گام‌های اثر گذار برای حل مشکل شان صحبت کرده است.

خبرنامه می‌افزاید آقای حنفی به تمام وزارت خانه‌هایی که در تطبیق پروژه‌های توسعه‌یی نقش دارند دستور داده است تا این پروژه ها را به سرعت عملی کنند.

بربنیاد خبرنامه در این نشست همچنین فیصله شده است تا برای ساخت بند کجکی هلمند تمام وسایل برقی که نیاز است خریداری و کار ساخت و ساز آن آغاز شود.

این نشست در حالی برگزار شده است که پیش از این شماری از تاجران و سرمایه گذاران از مشکلات کاری شان خبر داده بودند.

حکومت طالبان منحل شدن مرکز عدلی و قضایی مبارزه با مواد مخدر را رد کرد

احمدالله وثیق معاون سخنگوی حکومت طالبان

حکومت طالبان می‌گوید که مرکز عدلی و قضایی مبارزه با مواد مخدر در افغانستان بسته نشده است.

احمدالله وثیق معاون سخنگوی حکومت طالبان در تویتی دیشب گفت که گزارش‌ها در بارۀ مسدود شدن این مرکز حقیقت ندارد.

او افزوده که مولوی شاه محمد شاهد معین مالی و اداری و سرپرست لوی سارنوالی به مردم اطمینان داده که مرکز عدلی و قضایی مبارزه با مواد مخدر فعال است و سرپرست به این مرکز گماشته شده.

پیش از این برخی رسانه ها گزارش داده بودند که طالبان مرکز عدلی و قضایی مبارزه با مواد مخدر را منحل کرده اند.

این مرکز برای رسیدگی به دوسیه های مربوط به کار و بار مواد مخدر در سال ۱۳۸۴ شمسی در افغانستان ایجاد شد.

شفاخانه های مبارزه با کووید۱۹ در چند ولایت افغانستان فعال می‌شوند

آرشیف- یک شفاخانه در ولایت خوست

وزارت صحت عامه حکومت طالبان می‌گوید که به زودی شفاخانه های مبارزه با ویروس کرونا در ولایت‌های مختلف به فعالیت آغاز خواهند کرد.

جاوید هژیر سخنگوی این وزارت روز گذشته به رادیو آزادی گفت که چندین نهاد بین‌المللی آغاز فعالیت شفاخانه های مبارزه با ویروس کرونا را در ولایت‌های مختلف افغانستان به عهده گرفته اند: "چهار شفاخانه توسط ( آی او ام) به عهده گرفته شده که در ولایت‌های هرات، ننگرهار، کندهار و هلمند اند، یونیسف اعلام کرده که کار شفاخانه در پنج ولایت دیگر را این اداره تمویل می‌کند و دبلیو ایچ او هم اعلام کرده که فعالیت چهار الی پنج شفاخانه دیگر را در ولایات در آینده نزدیک به عهده خواهد گرفت."

این در حالیست که از افزایش موارد مثبت ویروس کرونا در افغانستان گزارش شده.

وزارت صحت عامه طالبان روز گذشته از ۳۸ مورد جدید در مدت ۲۴ ساعت خبر داد که از این میان یکتن جانش را از دست داده.

این وزارت اخیراً گفته بود که تجهیزات لازم را برای شناسایی اومیکرون نوع جهش یافته ویروس کرونا ندارد و خواستار کمک نهادهای امداد رسان به ویژه سازمان جهانی صحت در این مورد شده بود.

چین کمک‌هایش را با افغانستان ادامه می‌دهد

بیرق چین

وانگ یو سفیر چین در ملاقات با سراج الدین حقانی سرپرست وزارت داخله حکومت طالبان روی ادامه کمک‌های بشردوستانه کشورش با افغانستان تاکید ورزیده است.

عاقل جان عزام معاون سخنگوی وزارت داخله طالبان روز گذشته در یک پیام ویدیویی به رسانه‌ها از این ملاقات خبر داد و گفت: " آقای وانگ وعدۀ هر نوع کمک‌های بشری را با امارت اسلامی و همچنین در مورد ایجاد نظام براساس ارزش‌های دینی و کلتوری و عدم مداخله در امور داخلی افغانستان اطمینان داد."

چین پیش از این هم بار‌ها از ادامه همکاری‌های بشردوستانه با افغان‌ها خبر داده است.

وانگ وینبین سخنگوی وزارت خارجه چین هفته پیش در ۲۱ جدی خواست تا تحریم‌های یک جانبه امریکا بر افغانستان برداشته شود.

با به قدرت رسیدن دوباره طالبان در افغانستان در ۱۵ اگست ۲۰۲۱، ایالات متحده نزدیک به ۹ اعشاریه پنج میلیارد دالر سرمایه افغانستان را منجمد ساخت و آزادی آنرا مشروط به ایجاد حکومت همه شمول از سوی طالبان و رعایت موارد حقوق بشری از جمله حقوق زنان و دختران در آن کشور خوانده است.

گزارش: در اثر سوء تغذیه ۷۵ کودک در کندهار جان باخته اند

سازمان نجات کودکان هفته گذشته در گزارش تازه خود گفت که هفتصد هزار بیمار دیگر بر کودکان مبتلا به سوء تغذیه در افغانستان افزوده شده

گزارش‌ها می‌رسانند که از آغاز سال خورشیدی تا کنون ۷۵ کودک در اثر سوء تغذیه در ولایت کندهار جان داده اند.

رسانه‌های محلی افغانستان به نقل از مقام‌های شفاخانه میرویس در کندهار خبر داده اند که در این مدت نزدیک به ۱۹۵۰ کودک مبتلا به سوء تغذیه به این شفاخانه منتقل شدند که از آن میان ۷۵ تن آنها جان‌های شانرا از دست دادند.

این در حالیست که سازمان نجات کودکان هفته گذشته در گزارش تازه خود گفت که هفتصد هزار بیمار دیگر بر کودکان مبتلا به سوء تغذیه در افغانستان افزوده شده و مجموع کودکان مبتلا به سوء تغدیه را در آنکشور که قبلاً سه اعشاریه دو میلیون بود حالا به سه اعشاره نُه میلیون رسانیده است.

این سازمان گفته که از این میان زندگی یک میلیون کودک در صورت نرسیدن کمک‌های فوری با تهدید مرگ روبه‌رو است.

رقابت های اسکی در غزنی پایان یافت

رقابت‌های اسکی در ولایت غزنی

نخستین دور رقابت‌های اسکی در ولایت غزنی به پایان رسید.

مجیب قاریزاده، عضو مطبوعاتی کمیته ملی المپیک حکومت طالبان به رادیو آزادی گفت، در این رقابت‌ها که ناوقت روز گذشته به پایان رسید ۱۲ ورزشکار اسکی شرکت کرده بودند.

آقای قاریزاده می‌گوید این رقابت‌های اسکی در بخش جوانان و نوجوانان راه اندازی شده بود.

وی افزود، در بخش جوانان این رقابت‌ها محمد یاسر عزیزی مقام قهرمانی این رقابت ها را بدست آورد و سیرت غزنوی و ناصر اصغری هم به ترتیب دوم و سوم شدند.

در بخش نوجوانان هم منصور عزیزی مقام اول، ساحل اصفی و ادریس عزیزی مقامهای دوم و سوم را بدست آوردند.

هدف از راه اندازی این رقابت‌ها که یک روز ادامه داشت رشد ورزش اسکی میان جوانان و نوجوانان عنوان شده است.

۳۸ مورد مثبت ویروس کرونا در افغانستان ثبت شده است

لوله آزمایش ویروس کرونا

وزارت صحت عامۀ حکومت طالبان از ثبت ۳۸ مورد جدید ویروس کرونا در کشور خبر می‌دهد.

جاوید هژیر سخنگوی این وزارت امروز یکشنبه به رادیو آزادی چنین گفت: " آخرین آمار دیروز کرونا در سطح کشور، از جمله ۸۲۹ سمپل ۳۸ واقعۀ مثبت بود. و یک نفر فوتی داشتیم. ۲۹ دیگر دیروز شفایاب شدند. از جملۀ واقعات مثبت ۲۹ واقعه مثبت در کابل ، هشت در هلمند و یک هم در لغمان به ثبت رسیده است و یک فوتی هم که داشتیم در کابل بود."

به اساس معلومات پوهنتون جانز هاپکینز، از آغاز همه‌گیری کرونا، نزدیک ۱۶۰ هزار تن در افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شده اند. اما برخی از ناظران صحی گفته اند که ممکن است که شمار مبتلایان به مراتب بیشتر بوده باشد.

هنوز معلوم نیست که موارد جدید کرونا در افغانستان با اومیکرون، نوع جهش یافته ویروس کرونا مرتبط است یا نه.

پیش از این، مقام‌های طالبان گفته بودند که از سازمان صحی جهان خواسته اند که افغانستان را در بخش تشخیص اومیکرون، کمک کند.

در اثر یک انفجار در ولسوالی بگرامی ۱ کودک کشته و ۴ طالب زخمی شدند

وزارت داخله حکومت طالبان می‌گوید که بر اثر انفجار در چهار راهی بتخاک در ولسوالی بگرامی کابل یک طفل کشته شده است.

عاقل جان عزام معاون سخنگوی این وزارت گفته که تحقیقات در مورد انفجار امروز یکشنبه جریان دارد.

جنرال مبین خان سخنگوی قوماندانی امنیه کابل به رسانه ها گفت که چهار نفر از طالبان در اثر انفجار ماین کنار سرک که یک رینجر آنها را هدف قرار داد، زخمی شده اند.

هنوز فرد یا گروهی مسئولیت انفجار را به عهده نگرفته است.

گوترش: افغانستان در تهدید فقر شدید قرار دارد

انتونیو گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد

ملل متحد از افزایش فقر شدید در افغانستان هشدار می‌دهد.

انتونیو گوتیرش سرمنشی این سازمان در تویت دیروز خود گفت که اگر جامعۀ جهانی گام‌های جدی بیشتر برندارد هرمرد، زن و طفل در افغانستان با فقر شدید روبرو خواهد شد.

آقای گوترش می‌گوید که برای جلوگیری از فروپاشی اجتماعی و اقتصادی در افغانستان باید همین اکنون دست به اقدام شد و راه های باید جستجو کرد تا از رنج بیشتر میلیون‌ها افغان جلوگیری شود.

سرمنشی ملل متحد هفته گذشته خواستار رهایی نزدیک به نه ونیم میلیارد دالر از سرمایۀ افغانستان در خارج شد که بعد از حاکمیت طالبان از سوی امریکا منجمد شده است.

ذبیح الله مجاهد: حکومت طالبان مخالف آموزش دختران نیست

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان

سخنگوی حکومت طالبان می‌گوید، انتظار دارند که در آغاز سال نو شمسی، مکتب‌ها به روی دختران در تمامی افغانستان گشوده شود.

ذبیح‌الله مجاهد در گفتگو با خبرگزاری اسوشیتد پرس گفته که حکومت طالبان مخالف آموزش نیست: "در بسیاری از مناطق، آموزش در سطح بالا ادامه دارد. اما مکتب‌ها در برخی مناطق بنابر مشکل اقتصادی و لایحه‌های که باید عملی شود، بسته مانده. ما به کار در مناطقی که ازدحام زیاد است نیاز داریم."

مجاهد در این گفتگو همچنان تاکید کرده که افغانستان در حال حاضر با کمبود نیروی بشری روبرو نیست.

اجازه کار و آموزش برای زنان و دختران، از اساسی‌ترین خواسته‌های جامعه جهانی برای تعامل با حکومت طالبان دانسته می‌شود.

پس از سقوط کابل به دست طالبان در ۱۵ اگست، در اکثریت مناطق افغانستان، دختران بالاتر از صنف ششم اجازه رفتن به مکتب را ندارند.

زنان تجارت پیشه در جوزجان دوباره به فعالیت آغاز کرده اند

آرشیف- شماری از زنان تجارت پیشه ولایت جوزجان

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری جوزجان از فعالیت دوبارۀ زنان تجارت‌پیشه در این ولایت خبر می‌دهد.

معلم تورخی، رئیس این اتاق امروز یکشنبه (۲۶ جدی) به رادیو آزادی گفت، پس از تحولات سیاسی تقریباً کار و بار زنان تجارت‌پیشه متوقف شده بود اما از دو ماه بدینسو فعالیت آنان دوباره آغاز شده و تولیدات و محصولات‌شان در بازارهای جوزجان و ولایات دیگر به فروش می‌رسد.

آقای تورخی می‌گوید، بیش از ۱۵۰ زن در ۱۹ اتحادیۀ مختلف فعالیت دارند و ده‌ها زن دیگر به گونۀ انفرادی مصروف کارهای تولیدی در بخش‌های خیاطی، قالین بافی، تهیه موادغذایی و بافندگی مصروف هستند.

وی افزود، اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری تلاش می‌کند تا مانند گذشته برای تولیدات زنان تجارت‌پیشۀ این ولایت زمینه‌های بازاریابی را در بیرون از کشور نیز فراهم کند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG