لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۴ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۳۷

انتونی بلنکن: وضعیت افغانستان قابل نگرانی است، می‌خواهیم کمک‌ها به نیازمندان برسند


شماری از خانواده‌های بی‌بضاعت بی‌جا شده افغان

مقام‌های امریکایی یک بار دیگر در پیوند به وضعیت اقتصادی افغانستان ابراز نگرانی کردند.

به تازگی انتونی بلنکن، وزیر خارجۀ امریکا در یک گفت‌وگو با شبکۀ تلویزیونی «ان‌بی‌سی» گفته که وضعیت کنونی اقتصادی افغانستان قابل نگرانی است و امریکا در همکاری با جامعۀ جهانی تلاش می‌کند که به افغانان نیازمند کمک‌رسانی کند.

آقای بلنکن تأکید کرد که طالبان باید به تعهدات خود پابند باقی بمانند: "من در این مورد عمیقاً نگران ام. هرچند ما مصمم هستیم که طالبان را برای برآورده ساختن تعهدات‌شان در پیوند با برخورد شان با مردم، مبارزه با هراس‌افگنی، حاصل اطمینان از تأمین حقوق مردم پابند نگهداریم، ما هم می‌خواهیم مطمئن شویم که ما چیز‌ ممکن را برای کمک به افغانان نیازمند انجام می‌دهیم و شما درست می‌گویید وضعیت خراب است."

آقای بلنکن در این گفت‌وگو افزود که آنان با سازمان ملل متحد، بانک جهانی و کشورهای جهان روی این تمرکز می‌کنند که با وجود این همه حساسیت‌ها به مردم افغانستان زیان وارد نشود.

انتونی بلنکن وزیر خارجه امریکا
انتونی بلنکن وزیر خارجه امریکا

‎وزیر خارجۀ امریکا تأکید کرد، در کنار این‌که فشارهای آنان برای متعهد ماندن طالبان به تعهدات‌شان دوام دارد، اما در جستجوی راه‌های هستند که کمک‌های بشری و نقدی جهانی بدون دسترسی طالبان به آن به جیب مردم برسد.

وزیر خارجۀ امریکا گفت: "ما اطمینان حاصل کرده‌ایم صندوقی‌که پیشتر برای حمایت از دولت افغانستان پیش از طالبان وجود داشت، برخی از پول‌های باقی‌مانده در آن صندوق می‌تواند برای کمک‌های بشردوستانه استفاده شود. ما با سازمان‌های غیر دولتی، با سازمان ملل متحد کار می‌کنیم تا این کمک‌ها را به مردم افغانستان برسانیم. من می‌خواهم راه‌هایی را پیدا کنم، تا بتوانیم، نقدینگی بیشتری را به اقتصاد وارد کنیم، از راه‌هایی که به دست طالبان ‌نرود، بلکه به جیب مردم برسد تا بتوانند برای خود به کار برند."

اما طالبان می‌گوید، به تمام کشورهای‌که می‌خواهند به افغانستان کمک کنند اطمینان می‌دهند که این کمک‌ها به افغانان نیازمند می‌رسد.

بلال کریمی، معاون سخنگوی حکومت طالبان در پیوند به اظهارت وزیر خارجۀ امریکا به رادیو آزادی گفت: "امارت اسلامی برای توزیع کمک‌ها یک کمیسیون ویژه را تعیین کرده که در نقاط مختلف کشور افراد نیازمند را شناسایی و کمک‌ها را به آنان توزیع می‌کنند. تمام کشورها و سازمان‌های‌که می‌خواهند به افغانان همکاری کنند و در این زمان کمک‌هایشان را می‌فرستند، آن‌ها باید باورمند شوند که کمک‌ها در افغانستان به گونۀ منظم و شفاف برای تمام مردم نیازمند توزیع می‌شود."

بلال کریمی معاون سخنگوی حکومت طالبان
بلال کریمی معاون سخنگوی حکومت طالبان

‎آقای کریمی می‌گوید که حکومت آنان متعهد به تأمین حقوق افغانان و بر اساس منافع ملی، چوکات اسلامی و سیاست متوازن آمادۀ پیش رفتن با جهان است.

این در حالیست که امریکا پس از تسلط طالبان بر افغانستان ۹،۵ میلیارد دالر دارایی افغانستان را منجمد ساخته است.

به تازگی انتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل متحد به روز پنج‌شنبه در یک نشست خبری در نیویارک بر اساس برخی شرایط خواستار آزادسازی پول‌های منجمد شدۀ افغانستان شد.

سازمان ملل برای مدیریت بحران بشری در افغانستان خواستار ۴،۴ میلیارد دالر شده‌است.

مرتبط

XS
SM
MD
LG