لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۷ ثور ۱۴۰۱ کابل ۰۲:۲۶

پوهنتون امریکایی افغانستان پذیرش دانشجو برای سال ۲۰۲۲ را آغاز کرد


پوهنتون امریکایی افغانستان ثبت نام دانشجویان سال تحصیلی۲۰۲۲ اش را آغاز کرده است.

این پوهنتون در اعلامیه‌ای گفته که فرصت‌هایی تحصیل به دانشجویان تازه وارد در کردستان عراق، پوهنتون امریکایی آسیای مرکزی در قرغیزستان و کالج بارد در امریکا فراهم می‌شود.

در این بیانیه آمده است که علاقه مندان آموزش آنلاین از افغانستان نیز پذیرفته می‌شوند.

برخی از جوانان در افغانستان از این تصمیم پوهنتون امریکایی خرسندند، اما می‌گویند که اگر فرصت حضور در این پوهنتون به آنها فراهم شود، سودمندتر خواهد بود.

لیدا هیله، ۲۰ ساله و باشندۀ کابل است. او آرزو داشت پس از فراغت از مکتب تحصیلات عالی‌اش را در پوهنتون امریکایی افغانستان دنبال کند.

او می‌گوید که این آرزویش با آغاز حکومت طالبان در افغانستان بر باد رفته بود. هیله اکنون خرسند است که در این پوهنتون برای فراگیری آموزش ثبت نام می‌کند.

او از مسئولان این پوهنتون خواست که برایش زمینۀ آموزش‌های حضوری را فراهم کنند: "بسیار خوشحالم که پوهنتون امریکایی ثبت نام برای تحصیل را آغاز کرده است، زیرا امیدوار بودم در این پوهنتون درس بخوانم، اما اگر این روند آموزشی حضوری باشد، بسیار بهتر خواهد شد زیرا من در حال حاضر در افغانستان هستم. در کنار دیگر مشکل‌ها مشکل اینترنت بسیار جدی است."

یکی دیگر از شهروندان کابل که نخواست نامش در این گزارش ذکر شود، گفت که در شرایط کنونی اعلام ثبت نام در پوهنتون امریکایی یک گام مهم و مثبت در تحصیلات عالی است: "در حالی که روز به روز شمار بیشتری از جوانان در تحصیل با ناامیدی شدید روبرو هستند، این اقدام تحصیل و گرفتن مدارک در یک پوهنتون معتبر برای ایجاد انگیزه در جوانان بسیار مهم است، مطمئنم این اقدام پوهنتون امریکایی مورد استقبال جوانان قرار خواهد گرفت."

این خوش‌بینی‌ها در حالی مطرح می‌شوند که پوهنتون امریکایی افغانستان به تازگی ثبت نام دانشجویان را برای سال تحصیلی جدید آغاز کرده است.

پوهنتون امریکایی افغانستان در اعلامیه‌ای گفته که دانشجویان تازه جذب شده فرصت تحصیل در سلیمانیه در کردستان عراق، پوهنتون امریکایی آسیای مرکزی در قرغیزستان و کالج بارد در ایالات متحده را خواهند داشت.

در این اعلامیه گفته شده که دانشجویان افغانستان نیز می‌توانند به گونۀ آنلاین در این پوهنتون تحصیل کنند.

در اعلامیه آمده است که شاخۀ پوهنتون امریکایی افغانستان سال آینده در دوحه پایتخت قطر افتتاح خواهد شد.

پیش از این مشعل بن حمد آل ثانی، سفیر قطر در امریکا گفته بود که برای انتقال پوهنتون امریکایی افغانستان به دوحه توافق شده است.

پوهنتون امریکایی افغانستان در سال ۲۰۰۶ در افغانستان تأسیس شد که در آن صدها دانشجوی افغان به سطح ماستری و لیسانس تحصیل کردند یا در حال تحصیل هستند.

در آن زمان مقام‌های پوهنتون امریکایی افغانستان به رسانه‌ها گفتند که تلاش می‌کنند تا نزدیک به ۴۰۰۰ دانشجو و کارمند این پوهنتون را به سلامت از این کابل خارج کنند.

آنها گفته بودند، هراس دارند که طالبان با دانشجویان و کارکنان این پوهنتون بدرفتاری کنند.

در اعلامیه اخیر پوهنتون امریکایی افغانستان آمده است که دانشجویان، استادان و کارکنان اداری این پوهنتون در افغانستان همچنان با خطرات و چالش‌ها روبه‌رو هستند و تلاش‌ها برای جابجایی آنها به مکان امن‌تر ادامه دارد، اما هنوز معلوم نیست که در حال حاضر چه شمار از دانشجویان این پوهنتون از افغانستان انتقال داده شده اند.

در سال ۲۰۱۶، طالبان بر پوهنتون امریکایی افغانستان در کابل حمله مسلحانه انجام دادند که در آن حداقل ۱۷ نفر کشته شدند.

طالبان در سال ۲۰۱۷ دو استاد این پوهنتون را ربودند و سپس در بدل رهایی برخی از اعضای این گروه، آنها را آزاد کردند.

XS
SM
MD
LG