لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۵ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۴۳

اردوی پاکستان ادعای عمران خان مبنی بر توطئه خارجی در برکناری‌اش را رد کرد


عمران خان صدراعظم سابق پاکستان

اردوی پاکستان ادعای عمران خان صدراعظم پیشین این کشور را رد کرد که ایالات متحده را به توطئه برای برکناری اش از قدرت متهم کرده بود.

عمران خان اوائل این هفته از پارلمان رای عدم اعتماد گرفت و از مقامش برکنار شد.

او درآغاز گفته بود که اقدام مخالفانش بخشی از توطئۀ خارجی بود. عمران خان سپس از ایالات متحده در این خصوص نام برد.

واشنگتن و احزاب اپوزیسیون پاکستان به تکرار این ادعا را رد کرده اند.

عمران خان نخست از بحث در بارۀ طرح رای عدم اعتماد به خودش جلوگیری کرد و گفت که شورای امنیت ملی پاکستان توطئه علیه او را تایید کرده است.

اما جنرال بابر افتخار سخنگوی اردوی پاکستان با تکذیب این ادعا در نشست خبری روز پنجشنبه گفت که اصطلاح «توطئه خارجی» علیه حکومت در بیانیۀ شورای امنیت استفاده نشده است.

افتخار افزود که اردو موضعش را در این نشست ارائه کرد و سپس بیانیه‌ای صادر کرد که در آن نتایج جلسه به طور روشن نوشته شده بود.

او در ادامه گفت: "شما می‌توانید به وضوح ببینید که آیا کلمه‌ای از توطئه در آن بیانیه وجود دارد."

عمران خان نشست شورای امنیت ملی را برگزار کرده بود تا نامۀ را با رهبری اردو و دیگر اعضای شورا شریک سازد که بر اساس ادعای او سفیر پاکستان در ایالات متحده فرستاده بود.

او مدعی شده بود که سفیر برایش نامه نوشته بود که یک مقام امریکایی گفته است که واشنگتن از سفر عمران خان به روسیه و دیدار او با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور ناراحت است.

عمران خان در ۲۴ فبروری روزیکه تهاجم روسیه بر اوکراین آغاز شد با پوتین در مسکو دیدار کرد.

به دنبال برکناری او در نتیجۀ گرفتن رای عدم اعتماد از پارلمان، شهباز شریف رهبر حزب مسلم لیگ نواز روز دوشنبه از سوی پارلمان به عنوان صدراعظم جدید پاکستان تعیین شد.

XS
SM
MD
LG