لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۹ ثور ۱۴۰۱ کابل ۰۲:۴۲

طالبان: مشوره ها برای بازگشایی مکاتب دخترانه ادامه دارد؛ یونیسف: انتظار طولانی شد


دختران دانش آموز٬ معلمین زن و نهاد های جامعه مدنی در افغانستان تلاش دارند طالبان را به بازگشایی مکاتب دخترانه ترغیب کنند.

مسئولان یونیسف یا صندوق وجهی ملل متحد برای اطفال میگویند درحالیکه یک ماه از مسدود ماندن مکاتب دختران بالاتر از صنف ششم گذشته است٬ هنوز هم تصمیمی از سوی حکومت طالبان در مورد بازگشایی مکاتب٬ اتخاذ نشده است.

سم مورت مسئول ارتباطات این سازمان در افغانستان به رادیو آزادی گفت که طالبان به وعده خود وفا نکردند. وی به ادامه افزود:

" یک ماه می شود که مقامات برسراقتدار درافغانستان تعهدی را که دربارۀ بازگشایی مکاتب لیسه ومتوسطه دختران سپرده بودند٬ عملی نکردند. یونیسیف از این وضعیت شدیدا نگران است که یک ملیون دختر در افغانستان فراموش شده اند. این یک ضربه دیگر به اطفال پنداشته می شود."

یونیسف در تویت دیروز خود یک ویدیوی حاوی درخواست یک دختر شانزده ساله بنام ماریا را نشر کرد.

او می گوید که متعلم صنف هشتم بود وسعی داشت که دروس باقیمانده را نیز به ترتیب٬ تکمیل کند.

" این حق مسلم ما است که راه علم ودانش را تعقیب کنیم . بسیاری دوستان خود را دیده ام که به افسردگی شدید دچار شده اند. آهسته -آهسته ما هم به این مشکل دچار می شویم."

حکومت طالبان هرچند وعده کرده بود که بتاریخ سوم حمل٬ درهای مکاتب به روی همه دختران گشوده می شود٬ ولی با فرارسیدن زمان تعیین شده٬ از تعهد خود عقب نشست. درعوض دختران بالاتر از صنف ششم بعد ازاینکه دروازه های مکاتب خود را مسدود شده دیدند٬ با یاس ونا امیدی به خانه های خود برگشتند.

عزیز احمد ریان سخنگوی وزارت معارف طالبان اما می گوید مشورت ها برای بازگشایی مکاتب متوسطه وثانوی دختران ادامه دارد. وی در این مورد گفت:

" امارت اسلامی از این موضوع غافل نیست بلکه درمورد به گونه دوامدار کار ومشوره میکند.تفاهمات جریان دارد. موضوع درحال عقبگرد نیست بلکه روز به روز پیشرفت میکند. امیدواری های زیاد وجود دارد که این موضوع به زودی وبه شکل درست حل شود."

چندین کشور و سازمان بین المللی از طالبان خواسته اند که مکاتب را به روی همه دختران بگشایند.

XS
SM
MD
LG