لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۲ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۱۲:۵۳

روز های عید؛ طالبان از تامین امنیت اطمینان داده اند


عکس آرشیف : طالبان در کابل گزمه های شهری انجام میدهند.

هرچند یک تعداد زیاد مردم در مورد امنیت در روز های عید فطر نگرانی دارند، اما وزارت داخله حکومت طالبان در مورد تامین امنیت در این روز ها به مردم اطمینان میدهد.

عبدالنافع تکور سخنگوی این وزارت در یک پیام ویدیوئی که دیروز با رسانه ها در میان گذاشت گفت :

« تمام ادارات امنیتی و کشفی و موظفین با هماهنگی کامل٬ شب و روز تلاش میکنند تا امنیت را برای همیشه به هموطنان محترم تامین کنند، و مخصوصا در روزهای عید شرایط و فضای امن رابا اطمینان کامل فراهم سازند.».

اطمینان در مورد امنیت کامل از سوی طالبان در یک زمانی داده میشود که روز گذشته نیز در انفجار یک بم مقناطیسی در یک موتر شهری نوع کاستر یک زن کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند.

طالبان در حالی از تامین امنیت در روز های عید خبر داده اند که در نتیجه رشته حملات در کابل وبرخی از ولایات٬ صد هاتن از افراد ملکی کشته و زخمی شدند.

در یک حمله انفجاری خونین روز جمعه در یک خانقاه در کابل تعداد زیاد مردم کشته شدند که به معلومات طالبان در این انفجار به شمول خطیب مسجد ده نفر کشته و در حدود ۵۰ نفر دیگر مجروح شدند.

اما شاهدان عینی و برخی کسانی که در « خانقاه خلیفه صاحب » حضور داشتند گفته اند که بیشتر از پنجاه نفر در آن رویداد کشته شده اند.

ارقامی که رادیو آزادی از منابع مختلف بدست آورده نشان میدهد که از آغاز ماه رمضان تا ۲۴م آن در انفجارها، برخوردهای رو به رو و بمباران ۱۱۵ فرد ملکی در افغانستان کشته شده و ۲۶۸ نفز زخمی هستند.

از سوی دیگر ٬ وزارت داخله طالبان روز گذشته در یک اعلامیه فروش، خرید و استفاده پتاقی و آتشبازی و اسلحه پلاستیکی را در روزهای عید منع اعلان کرد.

وزارت داخله طالبان گفته که این تصمیم برای حفط نظم عامه گرفت شده و با کسانی که از آن تخطی می کنند برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

این درحالی است که شب گذشته به هنگام اعلان رسمی عید از سوی کمیته رویت هلال عید٬ در کابل تعداد زیادی از طالبان فیر های هوایی کردند که باعث نگرانی باشنده گان کابل گردید.

XS
SM
MD
LG