لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳۱ ثور ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۵۷

اعلان حجاب اجباری در افغانستان٬ سرخط روزنامه های جهان شد


عکس آرشیف: بر اساس فرمان تازه حکومت طالبان٬ زنان بایستی حجاب کامل را رعایت کنند

فرمان حکومت طالبان در مورد اجباری شدن حجاب برای زنان در افغانستان٬ توجه تعدادی از روزنامه های معتبر جهانی را به خود جلب کرده است.

گاردین

  • روزنامه گاردین می نویسد که این اقدام طالبان بدترین ترس فعالان حقوق بشر را تایید می کند و احتمالاً روابط با طالبان را که جامعه جهانی از قبل به آنان بی اعتماد است، پیچیده تر خواهد کرد.


گاردین به نقل از خالد حنفی، سرپرست وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان، گفته است: «ما میخواهیم خواهرانمان در عزت و حیا باشند».

بر اساس طرح طالبان، « اگر زنی حجاب را رعایت نکند، خانهاش باید شناسایی و به بزرگ خانه توصیه شود، اما در صورت ادامه عدم رعایت حجاب، برای بار دوم سرپرست آن زن احضار میشود، برای بار سوم برای سه روز زندانی میشود و در صورت تکرار برای بار چهارم به محکمه معرفی میشود تا رسما برایش جزا داده شود.»

طالبان روز شنبه در یک فرمان رسمی که توسط رهبرشان تایید شده است، اعلام کردند که حجاب برای زنان یک دستور شرعی و رسمی است.

گاردین می نویسد که طالبان تحریم های مشابهی را علیه زنان در دور اول حاکمیت شان بین سالهای ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ اعمال کرده بودند.

این روزنامه همچنان از باز نشدن مکاتب ثانوی دخترانه به عنوان یکی دیگر از مثالهای محدود سازی حقوق زنان توسط طالبان یاد کرده است.

واشنگتن پست

  • روزنامه واشنگتن پست نیز مقاله ای در مورد حجاب اجباری زنان در افغانستان به نشر رسانده است


در بخشی از این مقاله آمده است٬ اقداماتی مانند حجاب اجباری و عدم بازگشایی مکاتب دختران باعث شده است که طالبان در شرایطی که کشور با یکی از بدترین بحران های انسانی مواجه است به رسمیت شناخته نشوند و از کمک محروم شوند.

در این مقاله همچنین اشاره شده است که مردم از این واقعیت که دختران رهبران طالبان در پاکستان و جاهای دیگر به مکاتب و پوهنتون ها می روند، اما زنان و دختران را در افغانستان به طور فزاینده ای محدود می کنند، بسیار ناراحت هستند.

دیلی میل

  • روزنامهٔ دیلی میل نیز نوشته که طالبان دوباره برقع/چادری را جبری ساختند. بر اساس این مقاله، طالبان به زنان افغان دستور داده اند که از سر تا پا٬ حجاب داشته باشند.


این روزنامه می نویسد که فرمان ملا هبت الله آخوندزاده رهبر طالبان ضربه سختی به بسیاری از زنانی خواهد بود که در سال های اخیر زیر سایه دولت تحت حمایت امریکا از زندگی آزاد و با مردان٬ برابر برخوردار بوده اند.

در مقاله دیلی میل آمده است که با وجود وعده های طالبان مبنی بر رعایت آزادی های اساسی، آنها به تدریج به عادت های قدیمی خود در برخورد با زنان بازگشته اند.

این مقاله به اقدامات گذشته طالبان اشاره میکند و میگوید که زنان از دسترسی به خدمات صحی، تحصیل، کار و بسیاری دیگر از آزادیها محروم بودند و گاهی نیز به دلیل رعایت نکردن اصول سختگیرانه در این مورد به شدت مجازات می شدند.

XS
SM
MD
LG