لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۵ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۰۶

رئیس جمهور پوتین تهاجم به اوکراین را «دفاع از روسیه» عنوان کرد


ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه از تهاجم غیر موجه کشورش بر اوکراین دفاع کرده و گفته است که تهاجم بر اوکراین به هدف دفاع از روسیه صورت گرفته است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برای دفاع از آنچه "مادر وطن" خوانده، حمله کشورش بر اوکراین را توجیه کرده است.

پوتین در مراسم هفتاد و هفتمین سالروز پیروزی در برابر آلمان نازی، به روز دوشنبه در میدان سرخ مسکو ادعا کرد که ناتو تهدید ها را در مرز های روسیه افزایش داده بود، بناء او به عنوان اقدام های پیشگیرانه، بر اوکراین هجوم برده است.

از سوی دیگر٬ ولادیمیر زلینسکی رئیس جمهور اوکراین گفته که قربانی هشت میلیونی از شهروندان این کشور در جنگ جهانی دوم فراموش نخواهد شد. اما او تاکید کرده که اوکراین به زودی از دو روز پیروزی جشن خواهد گرفت.

ولادیمیر زلینسکی رئیس جمهور اوکراین
ولادیمیر زلینسکی رئیس جمهور اوکراین


زلینسکی افزود که اوکراین به دفاع از خودش در برابر تهاجم روسیه ادامه خواهد داد:

" تهاجم روسیه، جنگ میان دو اردو نیست. این جنگ میان دو دیدگاه جهانی است. یکی بربریت که موزیم فیلسوف ما را هدف قرار می دهد و فکر می کند که فلسفه ما را نابود می کند. این برای شان آزار دهنده، ناشناخته و هراسناک است. مهم اینست که ما مردم آزاد استیم و به راه خود پیش خواهیم رفت."

رئیس جمهور اوکراین یک روز پیش گفت که روسیه همه ارزش ها را در مورد قربانی های جنگ دوم جهانی فراموش کرده است.

قوماندانان نظامی اوکراین گفته اند که "نیرو های اشغالگر" روسی را از اوکراین خواهند راند.

در حالی از نهم می به عنوان روز پیروزی در برابر نازی های آلمان تجلیل می شود که اردوی روسیه، حملاتش بر بندر آزوف در ماریوپول را شدت بخشیده. تخمین می شود که تا ۲۰۰۰ سرباز اوکراینی با شماری از غیرنظامیان در فابریکه ذوب فولاد آزوف استال گیر مانده اند.

قوماندانان نظامی اوکراین گفته اند که تا آخرین لحظه از ماریوپول دفاع خواهند کرد. آنها تاکید می کنند که "نیرو های اشغالگر" روسی را از اوکراین خواهند راند.

ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین به روز یکشنبه در نشست مجازی با رهبران گروه هفت٬ حضور یافت.

اشتراک کننده ها، تهاجم روسیه بر اوکراین را بی دلیل، غیر قابل توجیه و غیرقانونی خواندند و آنرا نکوهش کردند.

بر اساس اعلامیه قصر سفید، رهبران امریکا، بریتانیا، کانادا، فرانسه، جرمنی، ایتالیا و جاپان گفته اند که اقدام های ولادیمیر پوتین برای روسیه و قربانی های تاریخی مردم اینکشور، لکه ننگ شده است.

اکنون جنگ اوکراین وارد دهمین هفته شده و با وجود تلاش ها و قدرت نمایی های روسیه، تا اکنون اردوی این کشور پیشروی قابل توجهی در جنگ نداشته و هیچ شهر یا منطقۀ مهم را اشغال نکرده است.

XS
SM
MD
LG