لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۷ ثور ۱۴۰۱ کابل ۰۶:۲۳

وزیر خارجهٔ جرمنی: جنگ در اوکراین به یک"بحران جهانی" تبدیل شده است


سربازان اوکراینی که به جنگ ارتش روسیه می‌روند

هفت کشور بزرگ صنعتی جهان(جی 7) هشدار داده اندکه جنگ در اوکراین به یک بحران جهانی غذا و انرژی دامن می زند، بحرانی که ممالک فقیر را تهدید می کند.

گروه (جی 7) به روز شنبه همچنان خواستار اقدامات فوری برای رفع محاصرۀ ذخایر غلاتی شد که روسیه از خارج شدن آن از اوکراین جلوگیری می کند.

براساس خبرگزاری اسوشیتدپرس، آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه جرمنی که میزبان نشست دیپلمات های ارشد گروه (جی 7) بود گفته که جنگ در اوکراین به یک"بحران جهانی" تبدیل شده است.

به گفتۀ بائربوک، در ماه های آینده، تا ۵۰ میلیون تن به ویژه در افریقا و شرق میانه، با گرسنگی مواجه خواهند شد، مگر اینکه به گفتۀ او راهی برای آزادسازی غلات اوکراین از محاصره پیدا شود که سهم قابل توجهی از بازار جهانی را به خود اختصاص می دهد.

هفت کشور بزرگ صنعتی جهان همچنان از چین خواسته تا از تحریف اطلاعات، پخش اطلاعات نادرست و سایر ابزارها برای مشروعیت بخشیدن به جنگ تجاوزکارانه روسیه در اوکراین، خودداری کند.


در این حال براساس خبرگزاری فرانس پرس، شماری از اقارب و خانواده های عساکر اوکراینی محاصره شده در فابریکۀ فولاد"آزوفستال" در شهر بندری ماریوپل از شی جین پینگ رئیس جمهور چین خواسته اند تا نیروهای محاصره شده اوکراینی را "نجات" دهد. به گفتۀ آنها رئیس جمهور چین آخرین رهبر جهان است که مسکو به سخنانش گوش خواهد داد.

پنج همسر و یک پدر عساکر اوکراینی در یک کنفرانس خبری در شهر کیف پایتخت اوکراین، این درخواست ناامیدکننده را برای کمک به عساکر اوکراینی مطرح کرده اند که در تونلهای

زیرزمینی فابریکۀ عظیم فولاد "آزوفستال"برای هفته ها توسط نیروهای روسی محاصره شده اند.

در این حال اردوی اوکراین گفته که نیروهای روسیه در حال عقب نشینی از مناطق نزدیک به خارکوف، دومین شهر بزرگ اوکراین هستند که به نظر می رسد آخرین شکست حمله نظامی مسکو در شرق این کشور باشد.

موسسهٔ مطالعات جنگ : به نظر می رسد اوکراین در"جنگ خارکوف" پیروز شده

به گفتۀ اردوی اوکراین، به نظر می رسد که نیروهای روسیه روی حفاظت از مسیرهای تدارکاتی تمرکز کرده اند و تلاش می کنند تا استحکامات منطقه دونتسک در اوکراین را نابود کنند.

خارکوف از آغاز حمله روسیه بر اوکراین در ۲۴ فبروری، تحت بمباران شدید نیروهای روسیه قرار داشت، اما هرگز سقوط نکرد.

مؤسسه مطالعات جنگ مستقر در ایالات متحدۀ امریکا در آخرین ارزیابی خود گفته که به نظر می رسد اوکراین در"جنگ خارکوف" پیروز شده و نیروهای اوکراینی"چه رسد به تصرف" که از "محاصره" شهر هم توسط نیروهای روسی جلوگیری کرده اند.

XS
SM
MD
LG