لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۶ اسد ۱۴۰۱ کابل ۰۸:۲۳

دستور طالبان برای مجریان برنامه های تلویزیونی حذف زنان از زنده گی اجتماعی است


یلدا علی مجری یکی از برنامه های تلویزیون خصوصی طلوع در کابل

دستور تازۀ طالبان در مورد پوشش مجریان زن در تلویزیونها واکنش هایی را به همراه داشته است و این حرکت طالبان به عنوان حذف کامل زنان از زنده گی اجتماعی در افغانستان خوانده شده است.

هیدر بار مسؤل بخش زنان در دیدن بان حقوق بشر در واکنش به دستور طالبان در بارۀ پوشش مجریان زن در تلویزیون های افغانستان در تویتی دیروز گفت که کمپاین طالبان برای حذف زنان از زنده گی اجتماعی و فعالیت های روزمره٬ به سرعت در حال افزایش است.

مسوولین تلویزیون های خصوصی در افغانستان مجبور شده اند تا حضور مجریان زن را در برنامه های خود مطابق به دستور تازه٬ آماده بسازند.

شهر زاد اکبر رئیس پیشین کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان
شهر زاد اکبر رئیس پیشین کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

شهر زاد اکبر رئیس پیشین کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در عکس العمل به این اقدام طالبان در توییتر نوشته که نیمی از ساکنان افغانستان گرسنه به خواب میروند، انفجار، قتل و خودکشی رویداد روزانۀ در این کشور است و در این وضعیت به گفته اش اولویت حاکمان، اعمال محدودیت بر روی ، موی و رنگ چادر زنان است.

مجریان زن در تلویزیون های خصوصی افغانستان دیروز با صورت پوشیده در برنامه ها ظاهر شدند.

برخی از این تلویزیون ها می گویند که طالبان دستور داده اند که تمام مجریان زن در هنگام اجرای برنامه ها روی شان را بپوشانند.

ذبیح الله مجاهد: رعایت حجاب یک امر دینی است که به عفت و عزت زنان کمک می کند

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان در گفتگو با رسانه ها از این اقدام دفاع کرد و گفت:

« خواهش ما این است که خواهران ما حجاب را مراعات کنند. این یک امر دینی است که به عفت و عزت شان کمک می کند و کاری نیست که تهدید دانسته شود. شما آگاهی دارید که قبلاً کرونا آمد و تمام مردم مجبور به ماسک پوشیدن بودند، اگر امر دینی چنین یک چیزی باشد چی مشکلی است؟ »

فرشته یعقوبی فعال حقوق زن در افغانستان
فرشته یعقوبی فعال حقوق زن در افغانستان

اما فرشته یعقوبی فعال حقوق زن در افغانستان با این سخنان آقای مجاهد موافق نیست.

« به عنوان یک زن مسلمان و به عنوان یک زنِ که در جامعۀ اسلامی زندگی می کنم و در یک خانوادۀ اسلامی بزرگ شدم وبه ارزش های اسلامی پایبند هستم فکر می کنم و معلوماتی که از دین دارم این صحبت آقای مجاهد را یک امر دینی فکر نمی کنم به خاطر اینکه در دین اسلام و به خصوص فقه احناف زنان ملزم نشده اند که صورت خود را بپوشانند. یعنی صورت زن از برآمدگی مو تا زیر زنخ عورت نیست بر علاوۀ صورت دست ها تا مچ پا عورت نیست.»

حکومت طالبان حدود دو هفته پیش با صدور فرمانی٬ حجاب را در افغانستان اجباری کرد.

در فرمان به زنان هشدار داده شده که در صورت سرپیچی از آن پدر یا نزدیک ترین عضو مرد در خانواده آنها احضار و در نهایت زندانی میشوند.

این فرمان طالبان با واکنش ها و انتقاد های گسترده در داخل و بیرون افغانستان رو به رو شده است.

XS
SM
MD
LG